Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, նշելով, որ ադրբեջանական կողմը Հայաստանին է ներկայացրել խաղաղ պայմանագրի 5 հիմնարար կետ և անդրադառնալով Հայաստանի 6 առաջարկի մասին հաղորդագրություններին, ասել է, որ Հայաստանի առաջարկած փաստաթուղթը ոչ մի կերպ չի կարելի «առաջարկություններ» անվանել, գրում է ադրբեջանական ԱՊԱ-ն։
«Ներկայացման պահին այդ փաստաթուղթն Ադրբեջանի առաջարկներին հայկական կողմի արձագանքի տեսքով էր։ Ես կարող եմ թվարկել այդ 6 կետից մի քանիսը և կարող եք եզրակացնել, թե որքանով դրանք կարելի է առաջարկություն համարել»,-ասել է Բայրամովը։
Նա հայտնել է, որ, օրինակ, կետերից մեկում նշվում է, որ ադրբեջանական կողմը ՀՀ-ին փետրվարի 21-ի բազային առաջարկությունները ներկայացրել է մարտին։
«Ադրբեջանն առաջին իսկ օրվանից հայտարարել է, որ բազային առաջարկները ներկայացվել են միջնորդների միջոցով։ Այդ մասին հարկավոր է հարցնել միջնորդներին։ Եթե Ադրբեջանը նշել է փետրվարի 21-ը, նշանակում է՝ հենց այդ օրն էլ ներկայացրել է։ Հաջորդ կետն այն է, որ Հայաստանը ոչ մի տարածքային պահանջ չունի Ադրբեջանից։ Եվ որ դեռևս 1992-ին, երկու երկրները, լինելով ԱՊՀ անդամ, ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։ Եվ դա ինչ-որ առումով Ադրբեջանի առաջարկի կրկնությունն է»,-ասել է Բայրամովը։
Նա ընդգծել է, որ հաջորդ կետով կրաևորվում է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կարևորությունը։
«Սա ևս հարց չի առաջացնում։ Կան փաստաթղթեր և, բնականաբար, դրանք պետք է կատարվեն։ Մյուս կետն այն է, որ հայկական կողմը պատրաստ է բանակցությունների և դիմում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին բանակցությունների կազմակերպման համար։ Դա տեղի է ունենում այն պահին, երբ ուկրաինական իրադարձությունների ֆոնին ՄԽ համանախագահների միջև ոչ մի կապ չկա, և կարելի է ասել, որ այդ խումբը կաթվածահար է։ Ես թվարկեցի այդ 6 կետից 4-ը։ Հիմա ինքներդ եզրակացրեք՝ որքանո՞վ դրանք կարելի է առաջարկներ համարել։ Հայկական կողմը ևս դրանք առաջարկներ չի անվանել, այլ արձագանք՝ Ադրբեջանի առաջարկներին։
Դուք գիտեք Ադրբեջանի դիրքորոշումը։ Հրապարակվել են դրա հիմքը կազմող սկզբունքները։ Ադրբեջանը պատրաստակամություն է հայտնում շարունակելու բանակցություններն այդ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա և աշխատել խաղաղ պայմանագրի վրա»։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովն իր հերթին ասել է, որ խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցություններն անցկացվելու են Ադրբեջանի առաջարկների հիման վրա, գրում է ԱՊԱ-ն։
Նա հավելել է, որ բրյուսելյան հանդիպումից հետո Ադրբեջանը եկել է եզրակացության, որ «հայկական կողմը համաձայնվել է խաղաղ պայմանագիր կնքել և սահմանազատման գործընթաց սկսել»։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցին, հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի 5 կետին եղել է Հայաստանի 6 կետանոց պատասխանը։ Նա, սակայն, չէր հրապարակել կետերի բովանդակությունը և նշել, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելը նշանակում է, որ պետք է նաև ԼՂ հիմնախնդրի լուծում գտնվի։

10 Май 2022 - 10:47 AMT
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, отметив, что азербайджанская сторона представила Армении 5 основных пунктов мирного соглашения, ссылаясь на сообщения о 6 предложениях Армении, сказал, что документ, предложенный Арменией, никоим образом нельзя назвать «предложениями».
«Если взглянуть на документ, то его нельзя назвать предложениями. На момент представления этот документ был в форме реакции армянской стороны на предложения Азербайджана. Я могу перечислить некоторые из этих 6 пунктов реакции, и вы также сможете сделать вывод, насколько можно назвать это предложением», – отметил Байрамов, пишет АПА.
По его словам, в одном из этих 6 пунктов отмечается, что азербайджанская сторона представила Армении базовые предложения от 21 февраля в начале марта.
«Азербайджан с первого дня отмечал, что базовые предложения представлялись через посредников. Спросить об этом нужно у посредников. Если Азербайджан указал 21 февраля, значит, в этот день и представил. Еще один пункт заключается в том, что Армения не имеет никаких территориальных претензий к Азербайджану. Еще в 1992 году обе страны, будучи членами СНГ, признали территориальную целостность друг друга. И это в какой-то степени – повторение базового принципа Азербайджана», – отметил Байрамов.
Он подчеркнул, что в следующем пункте подчеркивается важность выполнения трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года:
«И это не является моментом, вызывающим вопрос. Есть документы и, естественно, они должны быть выполнены. Другой пункт заключается в том, что армянская сторона готова к переговорам и обращается к сопредседателям Минской группы для организации этих переговоров. Это происходит в момент, когда на фоне украинских событий между сопредседателями Минской группы нет никакой связи, и можно сказать, данная группа парализована. Я перечислил 4 из этих 6 пунктов. Теперь вы сами сделайте вывод – в какой степени это можно назвать предложением? Армянская сторона также не назвала это предложением, а назвала реакцией на предложения Азербайджана. Вы знаете позицию Азербайджана. Озвучены именно принципы, составляющие ее основу. Азербайджан выражает готовность продолжать переговоры на основе этих фундаментальных принципов и работать над мирным соглашением».
Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов в свою очередь заявил, что мирные переговоры будут проводиться на основе предложения Азербайджана, состоящего из пяти пунктов.
Он добавил, что после брюссельской встречи в Баку пришли к выводу, что «армянская сторона согласилась заключить мирное соглашение и начать процесс делимитации».
Ранее секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян, касаясь вопроса подписания мирного соглашения с Азербайджаном, заявил, что на 5 пунктов Азербайджана был дан ответ Армении из 6 пунктов. Однако он не стал публиковать содержание пунктов, отметив, что подписание мирного соглашения с Азербайджаном означает необходимость поиска решения нагорно-карабахского конфликта.