ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ ի պատասխան Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Խալաֆ Խալաֆովի հայտարարությունների, ասել է, որ չկա որևէ իրավական հիմնավորում, թե Հայաստանի տարածքում երբևէ դե յուրե ադրբեջանական անկլավ է գոյություն ունեցել, տեղեկացնում է «Արմենպրեսը»։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Խալաֆովը հայտարարել է, թե ապրիլի 6-ին Բրյուսելում ՀՀ-ն համաձայնել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի բանակցություններ սկսել Ադրբեջանի ներկայացրած 5 կետի հիման վրա: Ըստ էության նմանատիպ հայտարարություն է արել նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:
Մեկնաբանելով այդ հայտարարությունները՝ Մարուքյանն ասել է․ «Մենք այդ թեմային բազմիցս ենք անդրադարձել: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը դեռևս 2022-ի մարտի 21-ին հայտարարել է. «Մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը փոխանցած մեր պատասխանով լրացրել ենք օրակարգը և հետևաբար՝ այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների մեկնարկին»: Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը նաև առձեռն ադրբեջանական կողմին է փոխանցել 6 կետանոց փաստաթուղթը, որը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության, իրավունքների պաշտպանության և Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը: Հայկական կողմն առաջարկել է երկու օրակարգերի հիման վրա սկսել բանակցություններ՝ խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ: Ադրբեջանական կողմը համաձայնվել է այս մոտեցմանը, որից հետո խաղաղության պայմանագրի բանակցություններ ձեռնարկելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել»:
Անդրադառնալով անկլավների մասին Խալաֆովի հայտարարությաւնը, ըստ որի «Ղազախի շրջանի 7 գյուղ և Տիգրանաշենը (Քյարքի) Ադրբեջանին պետք է վերադարձվեն», և որ այդ հարցերը կլուծվեն դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացում՝ Մարուքյանն ասել է, որ այս պահին չկա որևէ իրավական հիմնավորում, թե ՀՀ տարածքում երբևէ դե յուրե ադրբեջանական անկլավ է գոյություն ունեցել։
«Մենք բազմիցս ասել ենք, որ դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացները պետք է տեղի ունենան դե յուրե նշանակություն ունեցող փաստերի և փաստաթղթերի հիման վրա: Այս պահին մեր ձեռքի տակ չկա որևէ իրավական հիմնավորում, թե Հայաստանի տարածքում երբևէ դե յուրե ադրբեջանական անկլավ է գոյություն ունեցել: Ընդհակառակը, կան իրավական հիմնավորումներ Արծվաշեն գյուղի՝ Հայաստանին պատկանելության մասին: Նույնը վերաբերում է նաև Հայաստանին պատկանող մի շարք տարածքների՝ ներառյալ Սոթք-Խոզնավար հատվածում, որտեղ նախորդ տարվա մայիսին ադրբեջանական զորքերի ապօրինի ներխուժման հայտնի դեպքը տեղի ունեցավ: Այս հարցերը, իհարկե, պետք է քննարկվեն և լուծում ստանան դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացում»,-ասել է հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովը հայտարարել է, թե «Ղազախի շրջանի 7 գյուղի (Տավուշի մարզի անկլավային գյուղեր) և Քյարքիի (Տիգրանաշեն) վերադարձն իրականացվելու է սահմանազատման գործընթացի պահանջներին համապատասխան»: Նա հավելել է, որ Հայաստանը երբեք չի կարողանա հայտարարել, որ «այդ տարածքներն Ադրբեջանի մաս չեն»։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, նշելով, որ ադրբեջանական կողմը Հայաստանին է ներկայացրել խաղաղ պայմանագրի 5 հիմնարար կետ և անդրադառնալով Հայաստանի 6 առաջարկի մասին հաղորդագրություններին, ասել է, որ Հայաստանի առաջարկած փաստաթուղթը ոչ մի կերպ չի կարելի «առաջարկություններ» անվանել։

Armenia’s Ambassador at-large Edmon Marukyan has said there is no legal ground that any de-jure Azerbaijani enclave has ever existed in the territory of Armenia.
Marukyan's remarks came on Tuesday, May 10, after Azerbaijan's Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov said that enclaves in the territory of Armenia will be returned to Baku.
"We’ve said on numerous occasions that the delimitation and demarcation processes should take place based on facts and documents of legal significance. At this moment we don’t possess any legal substantiation that any de-jure Azerbaijani enclave has ever existed in the territory of Armenia," Marukyan was quoted as saying by Armenpress.
"On the contrary, there are legal grounds on the village of Artsvashen belonging to Armenia. The same applies to a number of territories belonging to Armenia, including in the Sotk-Khoznavar section where the infamous unlawful Azerbaijani military invasion took place last year in May. These issues must certainly be discussed and resolved in the delimitation and demarcation process."
Marukyan also weighed in on statements coming from Azerbaijan, according to which Armenia has agreed to launch negotiations on a peace treaty with Azerbaijan based on a 5-point proposal sent by Azerbaijan.
The envoy recalled a Մarch 21 statement from Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who said that there was nothing unacceptable for Yerevan in the proposal.
"It is another matter that these proposals do not address all issues of the Armenia-Azerbaijan comprehensive peace agenda. We supplemented the agenda with our response handed over to the OSCE MG Co-Chairmanship and therefore we are ready for the launch of the peace talks based on this,” Marukyan said.
Azerbaijan in mid-March disclosed the contents of its single-page proposal on normalization of relations with Armenia, which contains five "principles", including "the mutual recognition of sovereignty, territorial integrity, inviolability of international borders and political independence of each other." Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan said on May 5 that one of the clauses of the Armenian side's response is that the Nagorno-Karabakh conflict should be resolved in order to have a comprehensive peace agreement.