ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ ի պատասխան Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Խալաֆ Խալաֆովի հայտարարությունների, ասել է, որ չկա որևէ իրավական հիմնավորում, թե Հայաստանի տարածքում երբևէ դե յուրե ադրբեջանական անկլավ է գոյություն ունեցել, տեղեկացնում է «Արմենպրեսը»։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Խալաֆովը հայտարարել է, թե ապրիլի 6-ին Բրյուսելում ՀՀ-ն համաձայնել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի բանակցություններ սկսել Ադրբեջանի ներկայացրած 5 կետի հիման վրա: Ըստ էության նմանատիպ հայտարարություն է արել նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:
Մեկնաբանելով այդ հայտարարությունները՝ Մարուքյանն ասել է․ «Մենք այդ թեմային բազմիցս ենք անդրադարձել: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը դեռևս 2022-ի մարտի 21-ին հայտարարել է. «Մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը փոխանցած մեր պատասխանով լրացրել ենք օրակարգը և հետևաբար՝ այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների մեկնարկին»: Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը նաև առձեռն ադրբեջանական կողմին է փոխանցել 6 կետանոց փաստաթուղթը, որը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության, իրավունքների պաշտպանության և Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը: Հայկական կողմն առաջարկել է երկու օրակարգերի հիման վրա սկսել բանակցություններ՝ խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ: Ադրբեջանական կողմը համաձայնվել է այս մոտեցմանը, որից հետո խաղաղության պայմանագրի բանակցություններ ձեռնարկելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել»:
Անդրադառնալով անկլավների մասին Խալաֆովի հայտարարությաւնը, ըստ որի «Ղազախի շրջանի 7 գյուղ և Տիգրանաշենը (Քյարքի) Ադրբեջանին պետք է վերադարձվեն», և որ այդ հարցերը կլուծվեն դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացում՝ Մարուքյանն ասել է, որ այս պահին չկա որևէ իրավական հիմնավորում, թե ՀՀ տարածքում երբևէ դե յուրե ադրբեջանական անկլավ է գոյություն ունեցել։
«Մենք բազմիցս ասել ենք, որ դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացները պետք է տեղի ունենան դե յուրե նշանակություն ունեցող փաստերի և փաստաթղթերի հիման վրա: Այս պահին մեր ձեռքի տակ չկա որևէ իրավական հիմնավորում, թե Հայաստանի տարածքում երբևէ դե յուրե ադրբեջանական անկլավ է գոյություն ունեցել: Ընդհակառակը, կան իրավական հիմնավորումներ Արծվաշեն գյուղի՝ Հայաստանին պատկանելության մասին: Նույնը վերաբերում է նաև Հայաստանին պատկանող մի շարք տարածքների՝ ներառյալ Սոթք-Խոզնավար հատվածում, որտեղ նախորդ տարվա մայիսին ադրբեջանական զորքերի ապօրինի ներխուժման հայտնի դեպքը տեղի ունեցավ: Այս հարցերը, իհարկե, պետք է քննարկվեն և լուծում ստանան դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացում»,-ասել է հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովը հայտարարել է, թե «Ղազախի շրջանի 7 գյուղի (Տավուշի մարզի անկլավային գյուղեր) և Քյարքիի (Տիգրանաշեն) վերադարձն իրականացվելու է սահմանազատման գործընթացի պահանջներին համապատասխան»: Նա հավելել է, որ Հայաստանը երբեք չի կարողանա հայտարարել, որ «այդ տարածքներն Ադրբեջանի մաս չեն»։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, նշելով, որ ադրբեջանական կողմը Հայաստանին է ներկայացրել խաղաղ պայմանագրի 5 հիմնարար կետ և անդրադառնալով Հայաստանի 6 առաջարկի մասին հաղորդագրություններին, ասել է, որ Հայաստանի առաջարկած փաստաթուղթը ոչ մի կերպ չի կարելի «առաջարկություններ» անվանել։

10 Май 2022 - 11:51 AMT
Марукян: Нет никаких правовых оснований, что на территории Армении когда-либо де-юре были азербайджанские анклавы
Нет никаких правовых оснований того, что на территории Армении когда-либо де-юре существовали азербайджанские анклавы. Об этом сказал посол Республики Армения по особым поручениям Эдмон Марукян в ответ на заявления заместителя министра иностранных дел Азербайджана Халафа Халафова, пишет «Арменпресс».
Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халафов заявил, что 6 апреля в Брюсселе Республика Армения согласилась начать переговоры о мирном соглашении с Азербайджаном на основе 5 пунктов, представленных Азербайджаном. С аналогичным заявлением выступил и министр иностранных дел Азербайджана.
Комментируя эти заявления, Марукян отметил: «Мы неоднократно обращались к этой теме. Об этом 21 марта 2022 года заявил министр иностранных дел РА: «В предложениях, представленных Азербайджаном 10 марта, для нас нет ничего неприемлемого. Другое дело, что эти предложения не затрагивают всех вопросов армяно-азербайджанской всеобъемлющей мирной повестки дня. Своим ответом сопредседателям МГ ОБСЕ мы завершили эту повестку и готовы начать мирные переговоры на этой основе». В ходе трехсторонней встречи в Брюсселе 6 апреля Республика Армения передала азербайджанской стороне документ из 6 пунктов, который включает и вопросы безопасности, защиты прав армян Нагорного Карабаха и окончательного статуса Нагорного Карабаха. Армянская сторона предложила начать переговоры по мирному соглашению на основе двух повесток дня. Азербайджанская сторона согласилась с таким подходом, после чего была достигнута договоренность о начале переговоров по мирному договору».
Комментируя заявление Халафова о том, что «Азербайджану будут возвращены 7 сел в области Казаха и Тигранашен (Кярк)», и что эти вопросы будут решены в процессе делимитации и демаркации, Марукян заявил: «Мы много раз говорили о том, что процессы делимитации и демаркации должны проходить на основе соответствующих де-юре фактов и документов. На этот момент у нас нет никаких правовых оснований того, что на территории Армении когда-либо де-юре существовали азербайджанские анклавы. Наоборот, есть законные основания принадлежности села Арцвашен Армении. То же самое касается ряда территорий, принадлежащих Армении, в том числе участка Сотк-Хознавар, где в мае прошлого года произошло известное незаконное вторжения азербайджанских войск. Эти вопросы, безусловно, должны быть обсуждены и решены в процессе делимитации и демаркации».
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, отметив, что азербайджанская сторона представила Армении 5 основных пунктов мирного соглашения, ссылаясь на сообщения о 6 предложениях Армении, сказал, что документ, предложенный Арменией, никоим образом нельзя назвать «предложениями».