Նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում մի շարք պատմական փաստեր է ներկայացրել Տիգրանաշենի վերաբերյալ՝ նշելով, որ գյուղն անկլավի կարգավիճակ չի ունեցել, այն պատմական հայկական գյուղ է և ի սկզբանե կազմել է ոչ միայն Հայաստանի առաջին Հանրապետության, այլև Խորհրդային Հայաստանի մաս:
«Գյուղն ունեցել է Քարքե անվանումը (Քյարքին ադրբեջանական է):
Տիգարանաշենի անմիջական հարևանությամբ դեպի Նախիջևանի խորքն ընկած տարածքում առկա է ևս մեկ հայկական գյուղ՝ հայկական պատմական Գենուտ գյուղը, որի անվանումն առաջացել է գեհենի մշտադալար ծառից, և այն նույնպես կազմել է Խորհրդային Հայաստանի մասը:
Տարիների ընթացքում է գյուղը բաժանվել երկու մասի թյուրքական Ջաֆարլու տոհմի բնակեցման հետևանքով և ստացել Ջաֆարլու և Գյունութ անվանումները:
Օրինակ` ՀԽՍՀ 1926թ. քարտեզում գյուղը կազմում է Հայաստանի մասը:
Եթե որևէ բնակավայրի մի մասը բնակեցված է ինչ-որ ազգի ներկայացուցիչներով, ավտոմատ չի ենթադրում, որ նշված տարածքը պատկանում է այդ ազգը ներկայացնող պետությանը:
Նույն կերպ, Տավուշի պատմական հայկական գյուղերը, օրինակ, Ոսկեպարը, որն ինչպես 1918-1920թթ., այնպես էլ Խորհրդային ժամանակահատվածում պատկանել է Իջևանի գավառի Բարանայի շրջանին:
Պատմական փաստերի աղավաղումները, սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու նրանց անվտանգությունը բացահայտ անտեսող, պատմությունից դասեր չքաղած ու ակնհայտ ոչ մասնագիտական մոտեցումներն են, որ տասնամյակներ շարունակ մեզ զրկել են ՀՀ և նրա քաղաքացու իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու իրավական հիմքերից՝ վտանգելով մեր երկրի անվտանգությունը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովը հայտարարել է, թե «Ղազախի շրջանի 7 գյուղի (Տավուշի մարզի անկլավային գյուղեր) և Քյարքիի (Տիգրանաշեն) վերադարձն իրականացվելու է սահմանազատման գործընթացի պահանջներին համապատասխան»: Նա հավելել է, որ Հայաստանը երբեք չի կարողանա հայտարարել, որ «այդ տարածքներն Ադրբեջանի մաս չեն»,
Մայիսի 5-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել էր, թե անհասկանալի են ընդդիմության պնդումները, որ եթե Ադրբեջանի հետ կնքվի խաղաղության պայմանագիր, ապա անկլավների հարց է առաջանալու։ Նա ասել է, թե մինչև այս պահը Հայաստանն ու Ադրբեջանն անկլավների հարց չեն քննարկել: «Երկու կողմն էլ լուռ է այս հարցում, հարցը դեռևս չի քննարկվել։ Մեր հույսը, հնարավոր լուծման տարբերակն այն է, որ Հայաստանն իր անկլավը թողնում է Ադրբեջանին, Ադրբեջանի անկլավները, որոնք ՀՀ տարածքում են, մնում են Հայաստանին», – ասել էր Գրիգորյանը։

Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян представил ряд исторических фактов о Тигранашене, который Баку называет анклавом.
«Село не имело статуса анклава, это историческое армянское село и изначально составляло часть не только Первой Республики Армения, но и частью Советской Армении. Село называлось Карке (Кярки – азербайджанское название).
В непосредственной близости от Тигранашена, на территории в глубине Нахичевана есть еще одна армянская деревня – историческое армянское село Генут, название которого произошло от вечнозеленого адского дерева и оно также входило в состав Советской Армении.
В течение лет это село было разделено на две части из-за заселения турецкой династии Джафарлу и получило название Джафарлу и Гюнут», – отметил Татоян.
Он опубликовал фотографию карты СССР 1962 года, на которой видно, что село входило в состав Армении.
«Если часть какого-то населенного пункта заселена представителями какой-то национальности, то это не означает автоматически, что указанная территория принадлежит государству, представляющему эту нацию.
Точно так же и исторические армянские села Тавуша, например, Воскепар, которое как в 1918-1920 гг., так и в советский период входило в состав Баранайского района Иджеванской губернии.
Искажение исторических фактов, откровенное игнорирование прав жителей приграничных районов и их безопасности, откровенно непрофессиональные подходы без исторических выводов десятилетиями лишали нас правовой базы для защиты прав и интересов Республики Армения и ее граждан, что поставило под угрозу безопасность нашей страны», – отметил Татоян.
Ранее замминистра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов заявил, что «семь сел Газахского района (Анклавные села Тавушской области Армении) и Кярки (Тигранашен) будут возвращены в состав Азербайджана». «Возвращение семи сел Газахского района и села Кярки Нахичеванской АР будет осуществляться в соответствии с требованием процесса делимитации границ», – заявил он.