Ըստ ԱՀԿ-ի զեկույցի` Հայաստանում Covid-19-ի հետևանքով ավելցուկային մահերի վերաբերյալ տվյալները ուռճացված են։ Առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ կդիմի կառույցին։
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հանձնարարությամբ Covid-19-ի հետևանքով ավելցուկային մահերի վերաբերյալ ԱՀԿ հերթական զեկույցի` Հայաստանի վերաբերյալ տվյալները ենթարկվել են վերլուծության:
Պարզվել է, որ Covid-19-ի հետևանքով մահացության հաշվարկման տեխնիկական աշխատանքային խմբի զեկույցում ներակայացված` համավարակի առաջին 2 տարիների ընթացքում ավելցուկային մահերի մեջ ներառվել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքով արձանագրված մահերը, տեղեկացնում է առողջապահության նախարարությունը։
Բացի այդ, 2020 և 2021 թվականների համար փորձագետների կողմից օգտագործվել են հասանելի նախնական տվյալներ, որոնք տարբերվում են վերջնականից:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` առողջապահության նախարարությունը կդիմի ԱՀԿ-ին` պահանջելով լրացուցիչ մեկնաբանություններ և հրապարակված վերլուծության վերանայում:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն իր հերթական զեկույցում նշել է, որ Հայաստանում Covid-19-ի հետևանքով ավելցուկային մահերի վերաբերյալ տվյալները ուռճացված են։

11 Май 2022 - 12:45 AMT
Согласно последним оценкам Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в Армении данные избыточной смертности из-за коронавируса преувеличены. Минздрав Армении объявил, что обратится в организацию.
ВОЗ сообщает, что к избыточной смертности относятся случаи смерти, связанные с Covid-19 прямо – по причине болезни, а также косвенно – в силу воздействия пандемии на системы здравоохранения и общество.
В Минздраве Армении ответили, что по поручению Анаит Аванесян представленные в очередном докладе ВОЗ данные избыточной смертности из-за коронавируса по Армении были проанализированы.
Выяснилось, что в представленные в докладе технической рабочей группы по оценке смертности от Covid-19 данные избыточной смертности из-за коронавируса за два года пандемии были включены смерти, зарегистрированные из-за 44-дневной войны в Нагорном Карабахе.
Кроме того, отмечается, что экспертами использовались предварительные данные за 2020-2021 годы, которые отличаются от окончательных.
«В связи с этим минздрав обратится в ВОЗ, требуя дополнительные комментариями и пересмотра опубликованного анализа», – отмечается в сообщении.