Ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված հայ զինծառայողը կապվել է հարազատների հետ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների միջոցով։ Այդ մասին հայտնել է ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, տեղեկացնում է «Նովոստի-Արմենիան»։
«ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն ապրիլի 30-ին այցելել են վերջերս գերության մեջ հայտնված հայ զինծառայողին։ Այցի շրջանակում նրան հնարավորություն է տրվել կապվել հարազատների հետ ԿԽՄԿ–ի միջոցով։ Սա մեր առաջին այցն էր այդ զինծառայողին», – նշել է Ամատունին։
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ–ն հայտնել էր, որ ապրիլի 23-ին, զորամասից մարտական հենակետ գնալու ճանապարհին, կորել է կապը N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Էդուարդ Արթուրի Մարտիրոսովի հետ: Անմիջապես մեկնարկել են որոնողափրկարարական աշխատանքներ: Ռուսական կողմի միջնորդությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ ներկայացուցիչների հետ իրականացված աշխատանքների արդյունքում պարզվել է, որ Է. Մարտիրոսովը նույն օրը, դեռևս անհայտ հանգամանքներում, հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանը և գտնվում է ադրբեջանական կողմում։

Оказавшийся в азербайджанском плену армянский военнослужащий связался с родными посредством представителей Международного комитета Красного креста. Об этом сообщила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни.
«Представители МККК 30 апреля посетили плененного недавно армянина. В рамках визита ему была дана возможность связаться с родными посредством МККК. Это был наш первый визит к данному лицу», – сообщила она, пишет «Новости-Армения».
Ранее в Министерстве обороны Армении сообщили, что 23 апреля по дороге с боевого поста в воинскую часть была потеряна связь с военнослужащим срочной службы, рядовым N-й воинской части Эдуардом Мартиросовым. Сразу же были начаты поисково-спасательные работы. В результате работы, проведенной с представителями ВС Азербайджана при посредничестве российской стороны, выяснилось, что Мартиросов в тот же день при невыясненных пока обстоятельствах пересек армяно-азербайджанскую границу и находится на азербайджанской стороне.