ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մայիսի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում խոսել է հայ գերիներին ազատ արձակելու մասին, ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տարածած հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Ալիևը քննարկել են «առաջիկա կոնկրետ քայլերը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը, ներառյալ սահմանների սահմանազատումն ու սահմանագծումը, տրանսպորտային ու հաղորդակցման ուղիների բացմանը և մնացած հայ գերիների ազատ արձակմանը»:
Բլինքենը վերահաստատել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել՝ փոխգործակցելով երկկողմ հիմքով, ինչպես նաև համախոհ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի դերում՝ օգնելու համար երկրներին հասնել տևական համապարփակ խաղաղության:
Պետքարտուղարը նաև շեշտել է Ադրբեջանի կարևոր դերը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում։

U.S. Secretary of State Antony J. Blinken has raised the return of all Armenian prisoners of war from Baku in a phone call with Azerbaijani President Ilham Aliyev.
According to a press release from the Department of State, Blinken and Aliyev discussed "recent positive momentum" and future concrete steps on the path to peace in the South Caucasus, including border delimitation and demarcation, opening transport and communication links, and the release of the remaining Armenian detainees.
"Blinken reiterated the United States stands ready to help by engaging bilaterally and with like-minded partners, including through our role as an OSCE Minsk Group Co-Chair, to help the countries find a long-term comprehensive peace," the Department of State said Wednesday, .
Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Netherlands Institute of International Relations on May 11 that Azerbaijan continues to pursue an aggressive policy towards Armenia and Nagorno-Karabakh.