ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մայիսի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում խոսել է հայ գերիներին ազատ արձակելու մասին, ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տարածած հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Ալիևը քննարկել են «առաջիկա կոնկրետ քայլերը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը, ներառյալ սահմանների սահմանազատումն ու սահմանագծումը, տրանսպորտային ու հաղորդակցման ուղիների բացմանը և մնացած հայ գերիների ազատ արձակմանը»:
Բլինքենը վերահաստատել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել՝ փոխգործակցելով երկկողմ հիմքով, ինչպես նաև համախոհ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի դերում՝ օգնելու համար երկրներին հասնել տևական համապարփակ խաղաղության:
Պետքարտուղարը նաև շեշտել է Ադրբեջանի կարևոր դերը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում։

Госсекретарь США Энтони Блинкен обсудил по телефону с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым переговорный процесс между Баку и Ереваном, а также вопрос освобождения армянских военнопленных.
Как отмечает пресс-служба Госдепа США, стороны «обсудили недавний положительный импульс и будущие конкретные шаги на пути к миру на Южном Кавказе, включая делимитацию и демаркацию границы, открытие транспортных и коммуникационных путей, освобождение оставшихся армянских заключенных».
«Блинкен подтвердил, что Соединенные Штаты готовы помочь, взаимодействуя на двусторонней основе и с партнерами-единомышленниками, в том числе в рамках нашей роли сопредседателя Минской группы ОБСЕ, чтобы помочь странам найти долгосрочный всеобъемлющий мир. Госсекретарь также подчеркнул важность более строгого соблюдения прав человека и основных свобод и признал важную роль, которую Азербайджан продолжает играть в энергетической безопасности Европы», – сообщает Госдеп.
С войны в Нагорном Карабахе Азербайджан продолжает удерживать армянских пленных и скрывать их реальное число.