Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է հարաբերությունները կարգավորել Հայաստանի հետ։
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը պատրաստ է ՀՀ հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը և սահմանների սահմանազատման գործընթացի մեկնարկին»,- հայտարարել է Բայրամովը Դուշանբեում ԱՊՀ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Բայրամովը նշել է, որ քայլեր են ձեռնարկվել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկի համար, այդ թվում որոշվել են երկու երկրների միջև սահմանազատման ազգային հանձնաժողովների նախագահներն ու ձևաչափը։
Բայրամովը նաև հավելել է, թե «հակամարտությունը մնացել է անցյալում, ներկայումս գլխավոր խնդիրն ազատագրված տարածքների վերածնունդն է, տնտեսական ու հաղորդակցական կապերի վերականգնումը, երկարաժամկետ խաղաղության ու կայունության ապահովումը»։
Մայիսի 12-ին Դուշանբեում տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի, Սերգեյ Լավրովի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։ Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի վերաբերյալ։
Քննարկվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած հանձնառությունների կատարման ընթացքը:

Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов подтвердил готовность своей страны нормализовать отношения с Арменией.
«Азербайджанская Республика готова к нормализации отношений с Арменией, в том числе к подписанию мирного договора и началу процесса делимитации границ», – заявил глава внешнеполитического ведомства в ходе выступления на заседании Совета министров иностранных дел стран СНГ в городе Душанбе, пишет РИА Новости.
Байрамов напомнил, что для этого были предприняты шаги для начала переговорного процесса по мирному соглашению, в том числе определены председатели и формат национальных комиссий по делимитации границ между двумя странами.
Он добавил, что конфликт остался в прошлом, и в настоящее время главной задачей является «возрождение освобожденных территорий, обеспечение долгосрочного мира и стабильности путем восстановления экономических и коммуникационных связей».
12 мая в Душанбе состоялась встреча глав МИД Армении, России и Азербайджана Арарата Мирзояна, Сергея Лаврова и Джейхуна Байрамова, сообщает пресс-служба МИД РА. Был обсужден процесс выполнения обязательств, взятых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Состоялся обмен мнениями относительно разблокировки региональных коммуникаций и экономических связей, формирования комиссии по вопросам делимитации и пограничной безопасности, а также относительно договора о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.