ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հրապարակել է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի առաջարկներին ի պատասխան ներկայացված 6 կետը: Նա ասել է, որ լիազորված է դա անելու։
1-ին կետով նշվում է, որ ՀՀ-ն մարտի 11-ին ստացել է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկը, ինչին և պատասխանում է։
2-րդ կետում ասվում է, որ ՀՀ-ն երբեք չի ունեցել և չունի տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
3-րդում, որ հայկական կողմի համար հիմնարար են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության երաշխավորումը, նրանց իրավունքների և ազատությունների հարգման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշման հարցերը։
4-րդում, որ հայկական կողմը կարևորում է ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններում ամրագրված պարտավորությունները, մասնավորապես՝ ռազմագերիների վերադարձը, կոմունիկացիաների բացումը։
5-րդում, որ հայկական կողմը պատրաստ է բանակցություններ սկսել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ՝ միջպետական հարաբերությունների հաստատման համար ՄԱԿ կանոնադրության և այլ միջազգային փաստաթղթերի հիման վրա։
6-րդում, որ համապատասխան բանակցությունների կազմակերպման համար հայկական կողմը դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին։
Մարուքյանը, արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանի ներկայացրած կետերը դժվար է առաջարկներ անվանել, ասել է, որ դա չի տեղավորվում դիվանագիտական էթիկայի մեջ։
Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանն ասել է նաև, որ Բրյուսելում ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ հանդիպմանը պայմանավորվածություն է եղել բանակցություններ սկսել Ադրբեջանի 5 կետի և ՀՀ 6 կետի համատեքստում։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Հայաստանի առաջարկած փաստաթուղթը ոչ մի կերպ չի կարելի «առաջարկություններ» անվանել։ Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովն իր հերթին ասել է, որ խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցություններն անցկացվելու են Ադրբեջանի առաջարկների հիման վրա։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցին, հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի 5 կետին եղել է Հայաստանի 6 կետանոց պատասխանը։ Նա, սակայն, չէր հրապարակել կետերի բովանդակությունը և նշել, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելը նշանակում է, որ պետք է նաև ԼՂ հիմնախնդրի լուծում գտնվի։

Armenia's Ambassador at-large Edmon Marukyan has published Yerevan's response to Azerbaijan's five-point proposal on normalization of relations between the two countries.
Azerbaijan in mid-March disclosed the contents of its single-page proposal on normalization of relations with Armenia, which contains five "principles", including "the mutual recognition of sovereignty, territorial integrity, inviolability of international borders and political independence of each other." In response, Armenia sent a proposal of its own, containing six clauses.
Yerevan wrote in its response the Republic of Armenia has never had and does not have territorial claims against the Republic of Azerbaijan.
"The guarantee of the security of the Armenians of Nagorno-Karabakh, the respect for their rights and freedoms, as well as the determination of the final status of Nagorno-Karabakh are fundamental for the Armenian side," Yerevan's response reads, according to Marukyan.
"The Armenian side considers the commitments enshrined in the statements of the President of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia, the President of the Russian Federation of November 9, 2020, January 11 and November 26 2021.
"The Armenian side is ready to start negotiations for peace, normalization of relations between Azerbaijan and Armenia for the establishment of interstate relations on the basis of the UN Charter and other international documents. "The Armenian side asked the OSCE Minsk Group co-chairs to arrange talks."
Marukyan also revealed that at an April 6 meeting with President of the European Council Charles Michel in Brussels, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev reached an agreement can start negotiations on a peace agreement, based on Baku's five and Yerevan's six points.