Զովաբերցի Սուքիասյանների ընտանիքն ապրել է 110 տարի առաջ կառուցված և պապից թոռներին անցած հողաշեն տանը, որի տանիքը ևս հողածածկ էր: Տարիների ընթացքում, Գեղարքունիքի մարզին բնորոշ կլիմայական խիստ պայմաններից քայքայվելով՝ հողաշեն տունը դարձել է չորրորդ կարգի վթարայնության շինություն: Տարբեր պատճառներով նոր տուն կառուցել չի հաջողվել:
Սուքիասյանների ընտանիքի առօրյան վերջապես փոխվել է. Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ, 63 տարի հողաշեն վթարայինում ապրած Գագիկն ավարտին է հասցրել տասը տարի առաջ սկսած կիսակառույցի շինարարությունը: Նոր տունը քարաշեն է՝ կոմունալ բոլոր հարմարություններով:
«Մեր պապական տանն ապրում էինք տասը հոգով. ես, կինս ու մեր երկու որդիներն իրենց ընտանիքներով: Հողաշեն տունը վթարայնության չորրորդ աստիճանի է: Տասը տարի առաջ, կիսակառույցի շինարարություն ձեռնարկեցինք, որի ձգձգվող ընթացքը հուշում էր, որ գուցե ևս տասը տարի պիտի պահանջվեր՝ այն ավարտին հասցնելու համար: Բնակարանաշինության ծրագիրն ամբողջությամբ փոխեց մեր կյանքը: Ավագ որդուս ընտանիքն արդեն տեղափոխվել է բարեկարգ բնակարան, իմ հոգսն էլ կիսվել է: Հույս ունեմ, որ շուտով մյուս որդուս համար էլ կկարողանանք տան խնդիրը լուծել», -ասել է ընտանիքի պապը՝ Գագիկը:
Արդեն տասը տարի, Հայաստանի բոլոր մարզերում իրականացվող բնակարանաշինության ծրագիրն իրականացվում է անկախ մարտահրավերներից ու հանգամանքներից: Գործընկեր կազմակերպությունների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» ղեկավարները, տեսազանգի և շրջայցերի միջոցով, պարբերաբար ծանոթանում են աշխատանքների ընթացքին:
«Արդեն տասը տարի իրականացնում ենք այս ծրագիրը: Եթե ուզում ենք երկիր շենացնել` պիտի համախմբվենք և ջանասիրաբար աշխատենք: Մեր գործընկերների հետ ձգտում ենք լինել հետևողական՝ արդյունքի հասնելու համար: Հաճախ էլ, տարբեր իրավիճակներում, անհրաժեշտ է լինում դրսևորել ճկունություն՝ մարտահրավերները հաղթահարելու համար: Մենք ոգևորվում ենք, երբ տեսնում ենք, թե որքան ամուր է մեր հայրենակիցների՝ գյուղում ապրելու վճռականությունը: Յուրաքանչյուր ընտանիքի՝ ոտքի կանգնելու փաստը կարևոր ձեռքբերում է: Դա է ծրագրի հաջողության ամենակարևոր ցուցանիշը»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Սուքիասյանները 2021-ի՝ բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում աջակցություն ստացած 87 ընտանիքից մեկն են:
«Բնակարանաշինության ծրագիրը միտված է օգնելու բոլոր այն ընտանիքներին, որոնք ունեն տան կարիք: Տվյալ դեպքում՝ մասնակիորեն կարողացել ենք լուծել այս բազմանդամ ընտանիքի խնդիրը: Հույս ունենք՝ մոտ ապագայում կկարողանանք աջակցել նաև ընտանիքի մյուս կեսին և ավելի քան հարյուրամյա կենսագրություն ունեցող վթարային տունը կավարտի իր ոդիսականը»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի»՝ բնակարանաշինության համատեղ ծրագրի տասնամյա հաջողությունը խոսուն է. Հայաստանի տարբեր մարզերում աջակցություն է ստացել մոտ 400 ընտանիք: Այդ նպատակով, Վիվա-ՄՏՍ-ը կատարել է գրեթե մեկ միլիարդ դրամի ներդրում:

The Sukiasyan family from Zovaber village had been living in an earthen structure built over one hundred years ago and passed on from generation to generation. Now, their life has changed.
Thanks to the support of Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, Gagik, who has lived in the deteriorating building for 63 years, has now completed the construction of a half-built house started 10 years ago. Lack of basic living conditions is no longer a problem for the large family. The new house is made of stone with all necessities.
“There have been ten of us living in our grandfather’s house – my wife and me, our two sons and their families. The earthen house is a fourth-degree emergency. Ten years ago, we undertook the construction of the half-built building, the process of which showed it might take up ten more years to complete. This project has completely changed our lives. My eldest son's family has already moved into a decent home. I hope that soon we will be able to solve the housing problem for my youngest son, too,” said the family’s grandfather, Gagik.
For ten years now, the housing program has been implemented in the regions of Armenia regardless of any challenges or circumstances. The heads of Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia regularly get acquainted with the work process through visits and video calls.
“It’s been ten years now we have been implementing this program. If we want to make our country prosper we have to unite and work diligently. Our partners and we, strive to keep consistent to reach the set goals, despite every now and then we need to get flexible to overcome arising challenges. We get so much excited at seeing our compatriots’ commitment to cling to the native land and continue living in villages. Every family regaining feet is a major achievement. Those families are the most fundamental index of the success of this project,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The Sukiasyan family is one of the 87 families supported through the 2021 housing project. The ten-year success of the joint housing project implemented by Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia speaks for itself. Around 400 families received support in different regions of Armenia. For this purpose, Viva-MTS has invested almost AMD 1 billion.