«Դիմադրություն» շարժումը կասեցրել է Արցախի հարցում նշաձող իջեցնելու հայկական կողմի գործընթացը։ Ֆրանսիայի հրապարակում հրավիրած ասուլիսում այս հայտարարությունն արել է շարժման անդամ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը։
«Շարժումն ապացուցել է, որ հայ ժողովուրդը չի ընդունելու իրեն պարտադրված որևէ զիջում, և որ (վարչապետ) Նիկոլ Փաշինյանը երկիրը նոր զիջումների տանելու մանդատ չունի»,– ասել է Սաղաթելյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև հայտնել է, որ շարժումը ստեղծել է ճգնաժամ, այդ թվում` միջազգային գործընկերների համար։
Սաղաթելյանը հայտնել է նաև, որ «Դիմադրություն» շարժումը հաջորդ շաբաթվանից փոխում է մարտավարությունը։
«Հասնելու ենք նրան, որ քաղաքը կանգնի, որովհետև մենք արդեն դրա համար բավարար ուժ ունենք, պետք է նաև ընդգրկենք մեր բոլոր հայրենակիցներին»,– ասել է նա։
Ընդդիմադիր գործչի դիտարկմամբ` իշխանությունը հոգեվարքի մեջ է, ինչի մասին վկայում են վերջին օրերին տեղի ունեցող համատարած ձերբակալություններն ու կալանավորումները։

Representative of the Supreme Body of the ARF Dashnaktsutyun, Vice Speaker of the Armenian Parliament from the opposition Ishkhan Saghatelyan has said the opposition Resistance Movement has achieved the suspension of the process of "lowering the bar" of the Armenian side on Nagorno-Karabakh (Artsakh).
Pashinyan said in April that the international community is telling the Armenian side to lower its "benchmark on the status of Nagorno-Karabakh a little and ensure greater international consolidation around Armenia and Artsakh."
Saghatelyan now claims that the movement has created a real political crisis, including in the eyes of international partners. According to him, the question of Pashinyan's legitimacy is on the table.
The lawmaker maintained on Saturday, May 13 that the campaign has proved that the Armenian people will not accept the concessions imposed on them, and that Nikol Pashinyan does not have the mandate to lead the country to new concessions.