Մայիսի 17-18-ը ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Բրյուսել, որտեղ նրա նախագահությամբ կանցկացվի Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 4-րդ նիստը:
Նիստի ընթացքում կողմերն անդրադարձ կկատարեն Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ու Տնտեսական և ներդրումային ծրագրի կատարման ընթացքին, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ուղղություններով համագործակցությանը: Մտքեր կփոխնակվեն նաև առևտրատնեսական և ոլորտային փոխգործակցության, մուտքի արտոնագրերի ազատականացման վերաբերյալ երկխոսության մեկնարկի հեռանկարների շուրջ:
Կքննարկվեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Նիստին Հայաստանի պատվիրակությունը կգլխավորի ԱԳ նախարար Միրզոյանը, իսկ Եվրամիության պատվիրակությունը՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը:
Այցի շրջանակում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա նաև ԵՄ տարբեր պաշտոնյաների հետ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan will leave for Brussels to chair the 4th session of the Armenia-EU Partnership Council on May 17-18, a spokesperson for the Foreign Ministry reveals.
During the meeting, the sides will discuss the implementation of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and the Economic-Investment Program, cooperation in the areas of democracy, human rights and the rule of law. They will exchange views on trade and sectoral cooperation, and the prospects of launching visa liberalization.
Issues related to the Nagorno-Karabakh conflict as well as regional security will be on the table too.
The EU delegation will be headed by EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Joseph Borrell.
During his trip, the Foreign Minister of Armenia will also have meetings with a number of EU officials.