ԱՄՆ-ն համոզված է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խաղաղ, ժողովրդավարական և բարեկեցիկ ապագայի համար առանցքային է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր չկարգավորված հարցերի բանակցային, համապարփակ և կայուն կարգավորումը: Այդ մասին ՀՀ և ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ հոբելյանական տարեդարձի կապակցությամբ Արմենպրեսին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
Նա նշել է, որ հակամարտության համապարփակ կարգավորման համատեքստում «ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դերակատարումն իր ապագան որոշելու հարցում»:
«Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն առանցքային գործոն է, սակայն այս նպատակին հասնելու համար միակ միջազգայնորեն ճանաչված սկզբունքը չէ, իսկ հակամարտության համապարփակ կարգավորման համատեքստում Միացյալ Նահանգները, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դերակատարումն իր ապագան որոշելու հարցում»,-ասել է Թրեյսին:
«Անշուշտ, Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը դեռևս մնում է չլուծված», – վերահաստատել է ԱՄՆ դեսպանը՝ ընդգծելով, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի:
«Մենք շարունակում ենք կարծել, որ տևական լարվածության հիմքում գտնվող և 2020 թ. ռազմական գործողություններին հանգեցրած խնդիրները պետք է կարգավորվեն բանակցությունների միջոցով ու համապարփակ լուծմամբ՝ հիմք ընդունելով տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների ինքնորոշման և ուժի չկիրառման միջազգայնորեն ճանաչված սկզբունքները: Մենք խրախուսում ենք շարունակել խաղաղության բանակցությունները և պատրաստ ենք ներգրավվել երկկողմ ձևաչափով և համախոհ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, ասել է նա:
Նշելով, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի՝ Թրեյսին ասել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է հանձնառու լինել խաղաղ, ժողովրդավար և բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը Հարավային Կովկասում:
«Սա նաև ներառում է ուղիղ կապի գործող մեխանիզմների օգտագործումը՝ գտնելու համապարփակ լուծումներ բոլոր չկարգավորված խնդիրներին և նորմալացնելու հարաբերությունները՝ խաղաղության համապարփակ համաձայնագրի ստորագրմամբ: Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի այս ջանքերին, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարգավիճակում՝ տևական և համապարփակ խաղաղության հարցում այդ երկրներին օգնելու նպատակով»,-ասել է դեսպանը:

The United States recognizes the role of the population of Nagorno-Karabakh in deciding its future, Ambassador of the United States of America to Armenia Lynne Tracy said in an interview with Armenpress, published on Thursday, May 19.
"We continue to believe that the key to a peaceful, democratic, and prosperous future in the region is a negotiated, comprehensive, and sustainable settlement of all remaining issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict," Tracy said.
"Self-determination of peoples is a key, though not the only, internationally recognized principle to achieve this goal, and, in the context of a comprehensive settlement of the conflict, the United States, as a co-chair country of the OSCE Minsk Group, recognizes the role of the population of Nagorno-Karabakh in deciding its future."
The ambassador said it is U.S. policy that the status of Nagorno-Karabakh remains to be resolved, and that there is no military solution to the conflict.
"We continue to believe that the issues that led to the fighting in 2020 and are the root of the lasting tensions need to be addressed through negotiation and through a comprehensive settlement, according to internationally recognized principles, including territorial integrity, self-determination of peoples, and the non-use of force. We encourage further peace negotiations and stand ready to engage bilaterally and with like-minded partners, including through our role as an OSCE Minsk Group Co-Chair," Tracy said.
"Let me emphasize that there is no military solution to the conflict. The United States remains committed to promoting a peaceful, democratic, and prosperous future for the South Caucasus region. This includes applying existing mechanisms for direct communication to find comprehensive solutions to all outstanding issues, and to normalize their relations through the conclusion of a comprehensive peace agreement."