Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ անկլավների մասով «Ադրբեջանը դեռևս չի ներկայացրել իրավական հիմքեր»։
Մինչդեռ, նրա խոսքով, հայկական կողմն ունի իրավական հիմնավորում՝ Ադրբեջանի տարածքում գործող անկլավների մասով, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
«Այս մասով Հայաստանի դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը իրավական հիմքեր ներկայացնի իր կողմից ներկայացվող անկլավների հարցում», – ասել է ԱԽ քարտուղարը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովը հայտարարել էր, թե «Ղազախի շրջանի 7 գյուղի (Տավուշի մարզի անկլավային գյուղեր) և Քյարքիի (Տիգրանաշեն) վերադարձն իրականացվելու է սահմանազատման գործընթացի պահանջներին համապատասխան»: Նա հավելել է, որ Հայաստանը երբեք չի կարողանա հայտարարել, որ «այդ տարածքներն Ադրբեջանի մաս չեն»։

Secretary of Armenia's Security Council Armen Grigoryan has said that Azerbaijan hasn't presented "any legal grounds" about possessing enclaves on the territory of Armenia.
The Armenian side, meanwhile, does have legal substantiation proving tha existence of an enclave of its own in Azerbaijan, the Secretary said.
"Armenia's position on the matter remains the same: we expect Azerbaijan to provide a legal basis for the existence of its enclaves," Grigoryan said.
Armenia’s Ambassador at-large Edmon Marukyan said earlier that there was no legal ground that any de-jure Azerbaijani enclave has ever existed in the territory of Armenia. Marukyan's remarks came on Tuesday, May 10, after Azerbaijan's Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov said that enclaves in the territory of Armenia will be returned to Baku.