Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ անկլավների մասով «Ադրբեջանը դեռևս չի ներկայացրել իրավական հիմքեր»։
Մինչդեռ, նրա խոսքով, հայկական կողմն ունի իրավական հիմնավորում՝ Ադրբեջանի տարածքում գործող անկլավների մասով, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
«Այս մասով Հայաստանի դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը իրավական հիմքեր ներկայացնի իր կողմից ներկայացվող անկլավների հարցում», – ասել է ԱԽ քարտուղարը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովը հայտարարել էր, թե «Ղազախի շրջանի 7 գյուղի (Տավուշի մարզի անկլավային գյուղեր) և Քյարքիի (Տիգրանաշեն) վերադարձն իրականացվելու է սահմանազատման գործընթացի պահանջներին համապատասխան»: Նա հավելել է, որ Հայաստանը երբեք չի կարողանա հայտարարել, որ «այդ տարածքներն Ադրբեջանի մաս չեն»։

Азербайджан еще не представил правовых оснований по вопросу анклавов, заявил сегодня на брифинге после заседания правительства секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Между тем, по его словам, у армянской стороны есть правовые обоснования, связанные с анклавами, которые находятся под контролем Азербайджана, пишет Aysor.am.
«Позиция Армении по этому вопросу продолжает оставаться следующей: мы ожидаем, что Азербайджан представит свои обоснования в вопросе анклавов», – сказал Армен Григорян.
Ранее заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов заявил, что «возвращение 7 сел Газахской области (анклавные села Тавушской области) и Кярки (Тигранашен) будет осуществлено в соответствии с требованиями процесса демаркации». Он добавил, что Армения никогда не сможет заявить, что «эти территории не являются частью Азербайджана».