Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը, ԱՊՀ վարչապետերի տեսակոնֆերանսում անդրադառնալով իրավիճակին Հարավային Կովկասում, ասել է, որ տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցում առաջընթաց չկա։
Նա հավելել է, որ տրանսպորտային կոմունիկացիների, այդ թվում «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը, բխում է տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների շահերից։
«Թեև եռակողմ աշխատանքային խումբը (ՌԴ, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների մակարդակով) շարունակում է հանդիպումները, սակայն Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով նախատեսված տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցում առաջընթաց չկա»,-ասել է նա, գրում է Interfax.az-ը։
Նա նաև ասել է, թե «Հայաստանը չի կատարում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 4-րդ կետը, համաձայն որի՝ հայկական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն Ադրբեջանի (Արցախի) տարածքից»։
Նա նշել է, որ «պաշտոնական Բաքուն մոտ ապագայում երկու հարցերում էլ լուրջ առաջընթաց է ակնկալում և կարևորում է այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկումը»։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով կոմունիկացիաների բացման մասին, ասել է, որ ճանապարհը պետք է լինի Հայաստանի սուվերենության ներքո և ՀՀ օրենսդրությամբ պետք է գործի՝ դա է ՀՀ պաշտոնական տեսակետը։

Премьер-министр Азербайджана Али Асадов, выступая на заседании Совета глав правительств СНГ в режиме видеоконференции рассказал о постконфликтной ситуации на Южном Кавказе, заявил, что не наблюдается прогресса по разблокированию экономических и транспортных связей в регионе.
Он добавил, что открытие транспортных коммуникаций, в том числе «Зангезурского коридора», отвечает интересам всех народов региона, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
«Несмотря на продолжающиеся встречи в рамках трехсторонней рабочей группы, не наблюдается прогресса по разблокированию экономических и транспортных связей в регионе в соответствии с пунктом 9 Заявления», – подчеркнул Асадов.
Он также заявил, что «Армения не выполняет 4-й пункт заявления от 9 ноября, согласно которому вооруженные силы Армении должны быть выведены с территории Азербайджана (Арцаха)».
По словам премьера Азербайджана, «официальный Баку ожидает серьезного прогресса по обоим вопросам в ближайшее время и считает необходимым принять необходимые действия в этом направлении».
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян, говоря об открытии коммуникаций, сказал, что дорога должна находиться под суверенитетом Армении и действовать в соответствии с законодательством РА, такова официальная точка зрения РА.