Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, տեսակապի միջոցով մասնակցելով ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին, իր ելույթում ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող լուծվել ուժային ճանապարհով, և որ հայկական կողմն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերին՝ ԼՂ հակամարտության բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման գործում:
Նա նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը հավատարիմ է Հայաստանի, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններում ամրագրված պարտավորությունների խստիվ կատարմանը։
«Մի շարք չլուծված խնդիրների շարքում ամենասուրը հայ ռազմագերիների և այլ անձանց հարցն է, որոնք պահվում են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայից հետո, որը հնարավոր է եղել կանգնեցնել Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերի և ռուսաստանյան խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման շնորհիվ։ Միայն ադրբեջանական կողմի հաստատած տվյալների համաձայն՝ 38 հայ զինվորական և քաղաքացիական անձ դեռևս գտնվում է ադրբեջանական գերության մեջ՝ հակառակ ստանձնած պարտավորություններին, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի և սկզբունքների խախտում է։
Ադրբեջանական կողմի հնչեցրած հինգ սկզբունքների մասով պետք է նշեմ, որ հայկական կողմն ի պատասխան հայտարարել է վեց կետ լրացնող սկզբունքներով, որոնք արտացոլում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները»,-ասել է նա:
Գրիգորյանը նաև նշել է, որ հայկական կողմը մեծապես կարևորում է տնտեսական և ֆինանսական կայունության ապահովմանն ուղղված հնարավոր համակարգված գործողությունների վերաբերյալ մտքերի փոխանակումը, մենք քաջ ծանոթ ենք շրջափակման քաղաքականության հետևանքներին։
«Հայաստանի և ԱՊՀ երկրների տնտեսությունները սերտորեն փոխկապակցված են։ Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առևտրատնտեսական գործընկերն է և առաջին տեղում է և՛ արտահանման, և՛ ներմուծման ծավալներով։ Ռուսական ներդրումներն ընդհանուր առմամբ խոշորագույնն են մեր երկրում։ Ակնհայտ է, որ ներդրված տնտեսական հատուկ ռեժիմներն իրենց արտացոլումն են գտել նաև Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Սահմանափակող միջոցների ներդրումն արդեն իսկ զգալիորեն ազդում է մեր տարածաշրջանի ֆինանսական շուկաների վրա։ Զգացվում է նաև բացասական ազդեցություն արտահանման վրա և մասնավոր տրանսֆերտների հոսքի կրճատում»,-ասել է նա։
Գրիգորյանը կարևորել է նաև տեղեկատվական անվտանգության ռազմավարության իրականացման առաջնահերթ միջոցառումների ծրագրի ընդունումը։
Նա նշել է նաև, որ հայկական կողմը աջակցում է նաև խաղողագործության և գինեգործության հետագա զարգացման համար համագործակցության հայեցակարգի ընդունմանը, որն ուղղված է այս մրցակցային ուղղության կայուն զարգացման համար գրավիչ ներդրումային միջավայրի և բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։
Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը, ԱՊՀ վարչապետերի տեսակոնֆերանսում անդրադառնալով իրավիճակին Հարավային Կովկասում, ասել է, որ տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցում առաջընթաց չկա։ Նա հավելել է, որ տրանսպորտային կոմունիկացիների, այդ թվում «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը, բխում է տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների շահերից։

The Nagorno-Karabakh conflict cannot be resolved by force, Armenia's Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said at a meeting of the Council of Heads of Government of the CIS member states on Friday, May 20.
Grigoryan said the Armenian side supports the mediating role of the OSCE Minsk Group co-chairmanship in advancing the peace process aimed at an exclusively political and diplomatic settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
"The Government of Armenia is committed to the strict implementation of the obligations enshrined in the trilateral statements of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan dated November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021," Grigoryan said.
"Among a number of unresolved problems, the most acute one is the issue of Armenian prisoners of war and other persons held by Azerbaijan after a large-scale military aggression against the people of Nagorno-Karabakh, which was stopped thanks to the mediation of Russia and the deployment of a Russian peacekeeping contingent. According to information confirmed by the Azerbaijani side alone, 38 Armenian servicemen and civilians are still in Azerbaijani captivity, contrary to their obligations, which is a violation of the norms and principles of international humanitarian law."
"Regarding the five principles raised by the Azerbaijani side, I should note that the Armenian side announced six points with additional principles reflecting the approaches of the Armenian side to a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict."
Armenia's Ambassador at-large Edmon Marukyan earlier published Yerevan's response to Azerbaijan's five-point proposal on normalization of relations between the two countries. Azerbaijan in mid-March disclosed the contents of its single-page proposal on normalization of relations with Armenia, which contains five "principles", including "the mutual recognition of sovereignty, territorial integrity, inviolability of international borders and political independence of each other." In response, Armenia sent a proposal of its own, containing six clauses.