Ադրբեջանը ոչնչացրել է Մեծ թաղեր գյուղի Մանկավարժների պուրակն ու արձանագրությունը, հայտնում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը՝ տեսանյութի վրա հղումով, որը հրապարակվել է Տելեգրամի @ararathau օգտատերը։
Տեսանյութում արձանագրված է Ադրբեջանի կողմից 44-օրյա պատերազմի արդյունքում օկուպացված Մեծ թաղեր գյուղի Մանկավարժների պուրակի ոչնչացումը․ պուրակի բացակայությունը։
Առաջին պատկերում երևում է պուրակն ու վերջինիս կառուցման մասին արձանագրությունը, համաձայն որի այն կառուցվել էր ի հիշատակ Մեծ Թաղեր գյուղի մանկավարժների և Սոկրատ Աղաբեկյանի։
Հաագայի 1954 թվականի «Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածն արգելում է վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի կամ յուրացման ցանկացած գործողություն և բացարձակ արգելք դնում մշակութային արժեքների դեմ ուղղված հաշվեհարդարի գործողությունների վրա։ Ըստ Հաագայի 1999 թվականի երկրորդ արձանագրության, որը գործում է նաև ոչ միջազգային (էթնիկ) բախումների դեպքում, արգելվում է ժառանգության հանդեպ թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն, իսկ այդպիսի արարքը ըստ 15-րդ հոդվածի որակվում է որպես միջազգային հանցագործություն։
Ըստ Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի կոնվենցիայի առաջին արձանագրության 53-րդ հոդվածի` «Չխախտելով Հաագայի 1954 թվականի մայիսի 14-ին ընդունված կոնվենցիայի դրույթները, արգելվում է մշակութային ժառանգության դեմ իրականացնել ցանկացած թշնամական գործողություն, ռազմական նպատակներով օգտագործել դրանք, կամ հաշվեհարդարի առարկա դարձնել»:
Պատերազմից հետո նույն կերպ Արցախի բռնազավթված տարածքներում մշակութային վանդալիզմ զոհ են դառնում բոլոր հայկական մշակութային կոթողները։ Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները պղծել են Հադրութի եկեղեցին. Հանվել է խաչը, ջնջվել հայկական արձանագրությունը։ Լուսանկարների ուսումնասիրությունը հստակ ցույց է տալիս, որ եկեղեցուց հանվել է խաչը։
Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանում ստեղծվում է «աշխատանքային խումբ», որի նպատակն Արցախի բռնազվթված հուշարձաններից հայերեն արձանագրությունների և հայկական հետքի վերացումն է։

23 Май 2022 - 12:58 AMT
Азербайджан уничтожил Парк педагогов и надпись в селе Мец Тагер в Нагорном Карабахе, сообщает MonumentWatch со ссылкой на пользователя телеграм-канала.
Опубликовано видео, где зафиксировано уничтожение Парка педагогов в оккупированном Азербайджаном в результате 44-дневной войны селе Мец Тагер, точнее его отсутствие. На фото виден парк и надпись о его строительстве, согласно которому он был построен в память о педагогах села Мец Тагер и Сократе Агабекяне.
Как отмечает организация, 4-ая статья Гаагской конвенции 1954-ого года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта», запрещает любые акты вандализма, кражи, грабежа или незаконного присвоения культурных ценностей в какой бы то ни было форме, а также накладывает абсолютный запрет на любые проявления актов мести против культурных ценностей.
Согласно второму протоколу Гаагской конвенции от 1999 года, которая действует также во время международных (этнических) конфликтов, запрещается проявление ненависти, мести к культурному наследию, а также запрещены действия, расценивающиеся по 15-ой статье как международное преступление.
Согласно 53-й статье первого протокола Женевской конвенции от 12 августа 1949 года, не нарушая положения Гаагской конвенции 1954 года, запрещается совершать любое вражеское действие, направленного против культурного наследия, использовать его в военных целях, а также превращать его в объект мести.