ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը մայիսի 23-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկել են հետագա համատեղ քայլերը գերակա ուղղություններում, այդ թվում Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագիր կնքելու հարցը։
Քննարկվել են նաև տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը Հարավային Կովկասում, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատումն ու սահմանագծումը, տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Կողմերը հաստատել են հավատարմությունը բարձ մակարդակի բոլոր եռակողմ հայտարարությունների (2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի) անվերապահ կատարմանը, որոնք կոչված են ապահովելու հարաբերությունների երկարաժամկետ կարգավորումը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 23-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձևավորմանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը:

24 Май 2022 - 10:37 AMT
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и его азербайджанский коллега Джейхун Байрамов в ходе телефонного разговора 23 мая обсудили дальнейшие совместные шаги, в том числе подписание мирного соглашения между Баку и Ереваном.
Обсуждены также разблокировка транспортных и экономических связей на Южном Кавказе, демаркация и делимитация армяно-азербайджанской границы, сообщает МИД России.
Стороны подтвердили приверженность безусловному выполнению всех трехсторонних заявлений высокого уровня (от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, 26 ноября 2021 года), которые призваны обеспечить долгосрочную нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Стороны также обменялись мнениями по ряду региональных и международных вопросов.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и глава МИД России Сергей Лавров в телефонном разговоре 23 мая обсудили вопросы, связанные с формированием комиссии по демаркации и безопасности границ между Арменией и Азербайджаном. Они также коснулись разблокирования экономических связей и транспортных коммуникаций в регионе.