Այն կայացել է երկրների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման շրջանակներում և համապատասխան հանձնարարականների հիման վրա։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը` հանձնաժողովների շրջանակում աշխատանքներ տանելու սահմանազատման և այլ համապատասխան հարցերի, այդ թվում՝ սահմանային անվտանգության ապահովման հարցերի շուրջ։
Քննարկվել են հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կազմակերպչական և ընթացակարգային հարցեր, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Միջպետական սահմանին հանդիպումների հետ մեկտեղ՝ կողմերը համաձայնության են եկել hանձնաժողովների հետագա հանդիպումների անցկացման համար տարբեր հարթակներ օգտագործելու նպատակահարմարության շուրջ։ Մասնավորապես՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկրորդ հանդիպումն անցկացնել Մոսկվայում, երրորդը՝ Բրյուսելում։

The first meeting between the Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and his Azerbaijani counterpart Shahin Mustafayev was held on the state border between the two countries on Tuesday, May 24,
Grigoryan and Mustafayev chair their respective commissions on delimitation and border security between Armenia and Azerbaijan.
The sides reiterated their readiness to work on delimitation and other relevant issues, including border security issues within the commissions, the Armenian Foreign Ministry reports.
Organizational and procedural issues of the commission’s joint activities were discussed.
Along with the meetings at the interstate border, the sides agreed on the expediency of different platforms for further meetings of the commissions. In particular, an agreement was reached to hold the second meeting in Moscow and the third one in Brussels.