Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, անդրադառնալով Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Ալիև-Միշել եռակողմ հանդիպմանը, հայտարարություն են տարածել` նշելով, որ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարությունը տարակուսանքի տեղիք է տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման էությունը նենգափոխելու տեսակետից։
Նշվում է, որ ՀՀ իշխանությունները պարտավոր են առաջնորդվել բացառապես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային ատյաններում առաջ տանելու և պաշտպանելու դիրքորոշմամբ։
Հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների հավաքական դիրքորոշումը ներկայացվել է ապրիլի 14-ի Ազգային ժողովի հայտարարությամբ` վերահաստատելով, որ միջազգային հարթակներում ընթացող քննարկումների ու բանակցությունների օրակարգերը մեզ համար ընդունելի են միայն վերոնշյալ հայտարարությամբ ազդարարված դրույթների հետ համադրելիության դեպքում:
«Բրյուսելում վերջերս կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները ներկայացնող Շառլ Միշելի հայտարարությունը տարակուսանքի տեղիք է տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման էությունը նենգափոխելու և 30-ամյա բանակցային գործընթացում կուտակած ժառանգությունը խեղաթյուրելու տեսանկյունից: Առաջին անգամ բանակցային խոսույթում փորձ է արվում հրաժարվել «Լեռնային Ղարաբաղ» քաղաքական և աշխարհագրական հասկացությունից, և շրջանառության մեջ է դրվում «Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչություն» բառակապակցությունը: Այս ամենը լիովին համահունչ է Բրյուսելի հանդիպումից առաջ և, ընդհանրապես, վերջին շրջանում Ադրբեջանի վարչախմբի կողմից տարածվող թեզերին ու վկայում է Հայաստանի գործող իշխանությունների արտաքին քաղաքական ուղեգծի նահանջի մասին:
Եվրոպայի խորհրդի նախագահ դերակատարությունը արագացված տեմպերով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև «խաղաղության դարաշրջան» բացելու գործում կարելի էր հասկանալ, եթե նույնպիսի հետևողականությամբ արձագանքվեր 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային: Անվտանգության ու իրավունքների պաշտպանության մասին շեշտադրումը 44–օրյա պատերազմի ընթացքում ինչ-որ չափով ընկալելի կարող էր լինել իր ինքնիշխանությունը պաշտպանող Արցախի ժողովրդի համար:
Ստեղծված պայմաններում ՀՀ իշխանությունները պարտավոր են առաջնորդվել բացառապես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային ատյաններում առաջ տանելու և պաշտպանելու դիրքորոշմամբ՝ հիմք ընդունելով 1992թ. հուլիսի 8-ի ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը՝ համաձայն որի «Հայաստանի համար անընդունելի է համարվում միջազգային կամ ներպետական ամեն փաստաթուղթ, որտեղ ԼՂՀ-ն նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ և Արցախում, և Հայաստանում գործող իշխանությունների համար առաջնահերթ պետք է լինեն հայկական երկու հանրապետությունների կազմավորման մասին հռչակագրերը, 1991թ. սեպտեմբերի 2-ի որոշմամբ ու 1991թ. դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեով ամրագրված արժեքները:
«Որևէ պաշտոնյա, որևէ քաղաքական ուժ լիազորված չէ առանձնաբար որոշել հայրենիքի ապագան, որի կերտման համար մեր ժողովրդի հազարավոր զավակներ չեն խնայել իրենց կյանքը:
Մենք գտնվում ենք պատմական որոշումներ կայացնելու հրամայականի առջև, և ոչ ոք չի կարող խուսափել սերունդների առաջ պատասխանատվություն կրելուց»,-ասվում է Արցախի ԱԺ հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը ստորագրել են «Ազատ Հայրենիք – ՔՄԴ», «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները։ ԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի խմբակցությունը հանդես է եկել առանձին հայտարարությամբ։

The statement of President of the European Council Charles Michel following a trilateral meeting with Armenian and Azerbaijani leaders is a "reason for bewilderment", the National Assembly of Karabakh said in a statement on Tuesday, May 24.
Michel, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev held their third meeting since December in Brussels on May 22 and focused on the situation in the South Caucasus and the development of EU relations with both countries as well as the broader region. According to a statement from the EU, Michel told the two leaders that it was necessary that the rights and security of the ethnic Armenian population in Nagorno-Karabakh (Artsakh) be addressed.
The Karabakh lawmakers said the statement distorts the essence of the settlement of the Nagorno-Karabakh problem and the legacy accumulated over 30 years of the negotiation process.
"For the first time in the negotiation discourse, an attempt is being made to abandon the political and geographical concept of "Nagorno-Karabakh" and the phrase "ethnic Armenian population of Karabakh" is introduced," the Karabakh parliament said.
"All this is completely in tune with the theses spread by the authorities of Azerbaijan before the Brussels meeting, and testifies to the retreat of the current authorities of Armenia from the foreign policy vector."
The lawmakers believe that the active role of the Council of Europe in the opening of the "epoch of peace" between Armenia and Azerbaijan at an accelerated pace could be understood if Europe had raised the aggression provoked by Azerbaijan against the people of Artsakh (Karabakh) in September 2020 with the same consistency.
Under the current circumstances, they said, the authorities of Armenia are obliged to act solely from the standpoint of promoting and protecting the right of the Artsakh people to self-determination in international instances, based on the decision of the Supreme Council of the Republic of Armenia of July 8, 1992, according to which "any domestic or international document is unacceptable for Armenia, in which NKR is noted as part of Azerbaijan".
"For the authorities acting both in Artsakh and Armenia, declarations on the proclamation of two Armenian republics, values enshrined in the decision of September 2, 1991 and the independence referendum of December 10, 1991 should be a priority," the Karabakh MPs said.