ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը, պատասխանելով Բլինքեն-Փաշինյան հեռախոսազրույցի և ԱՄՆ դիրքորոշման մասին հարցին, ասել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներին, տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«ԱՄՆ պետքարտուղարը հնարավորություն է ունեցել խոսելու Հայաստանի վարչապետի հետ: Նրանք քննարկել են այն դրական զարգացումները, որ տեսանք վերջին օրերին ու վերջին շաբաթների ընթացքում Հարավային Կովկասում: Պետքարտուղարը խոսել է այն մասին, որ մենք պատրաստ ենք աջակցել սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներին։
Նա խրախուսել է շարունակական առաջընթացը տարածաշրջանային տրանսպորտային և հաղորդակցական կապերի զարգացման ուղղությամբ: Պետքարտուղարը նաև ընդգծել է երկկողմ երկխոսության շարունակական կարևորությունը՝ տարածաշրջանում առկա մարտահրավերները լուծելու համար։
Նա վերահաստատել է մեր աջակցությունը, ԵՄ միջնորդությամբ, նախագահ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի երկխոսությանը։ Նա նաև վերահաստատում է, ինչպես լսել եք ինձանից և ուրիշներից, մեր պատրաստակամությունը` ներգրավվելու երկկողմ ձևաչափում և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի դերում՝ օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին հասնելու երկարաժամկետ և համապարփակ խաղաղությանը»,- նշել է պետքարտուղարության խոսնակը:
Մայիսի 24-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբացման, տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված հարցեր:

Отвечая на вопрос о позиции США по поводу телефонного разговора госсекретаря США Энтони Блинкена и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс сказал, что США готовы помочь в процессе демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, пишет «Голос Америки».
«Они обсудили положительную динамику, которая наблюдается в последние недели на Южном Кавказе. Госсекретарь предложил помощь США в деле делимитации и демаркации границ и призвал к прогрессу в развитии региональных транспортных и коммуникационных связей. Он также подчеркнул важность продолжения двустороннего диалога для решения проблем на Южном Кавказе и подтвердил поддержку США переговоров между президентом Алиевым и премьер-министром Пашиняном при посредничестве ЕС», – заявил Прайс.
По его словам, Блинкен также подтвердил готовность США помочь процессу «в рамках сопредседателя Минской группы ОБСЕ, чтобы помочь Армении и Азербайджану найти долгосрочный всеобъемлющий мир».
Блинкен также подчеркнул важность нормализации отношений между Арменией и Турцией для обеспечения мира, стабильности и процветания в регионе в целом.
24 мая премьер-министр РА Никол Пашинян провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном. Последний высоко оценил усилия правительства Республики Армения, направленные на установление мира и стабильности в регионе, а также процесс демократических реформ в Армении. Собеседники обменялись мнениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, открытию региональных коммуникаций, вопросам региональной безопасности.