Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 25-ին Ազգային ժողովում, անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության հնարավոր պայմանագրին, ասել է, որ դեռևս բանակցություններ են բանակցությունների մասին։
«Կողմերը փորձում են հասկանալ պարամետրերը, կառուցվածքը, ձևաչափը։ Մենք ունենք մեր հստակ դիրքորոշումները, Ադրբեջանը՝ իրենը։ Այս կամ այն միջնորդները ժամանակ առ ժամանակ արտահայտում են իրենց դիրքորոշումները, որոնք, երբեմն համընկնում են, ավելի հաճախ՝ չեն համընկնում, բայց բանակցությունները նաև այսպիսի հարցեր լուծելու համար են»,- ասել է ԱԳ նախարարը։
Պատասխանելով խաղաղության վերաբերյալ հայկական կողմի պատկերացումների և Ադրբեջանի պատկերացումների հետ համընկնումների մասին հարցին՝ Միրզոյանն ասել է, որ բանակցային կամ ենթադրյալ բանակցային սեղանին կա մի քանի ուղղություն, որոնցով արդեն որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, կան ուղղություններ, որտեղ դեռ փորձում են հասկանալ այն հնարավոր կետերը, որտեղ դիրքորոշումները կարող են համընկնել կամ կա այդպիսի հավանականություն։
Որպես որոշակի առաջընթացի Միրզոյանն օրինակ է բերել սահմանազատման և սահմանագծման, անվտանգային հարցերով ՀՀ և Ադրբեջանի հանձնաժողովների առաջին հանդիպումը սահմանին։ Նա հավելել է, որ քննարկվել են աշխատանքային և մեթոդական հարցեր, իսկ հաջորդ հանդիպումը կայանալու է Մոսկվայում։
Ըստ Միրզոյանի, պատկերացումների որոշակի համընկնումներ կան տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների վերաբացման հարցում։
Նա ասել է նաև, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» այն տրամաբանությամբ, որով շրջանառվում էր 1․5 տարի առաջ և որով ադրբեջանական կողմը փորձում էր ներկայացնել, ՀՀ համար անընդունելի է և, «կարծես թե, կա համընդհանուր ընկալում, որ այդպես չի լինելու»։
Միրզոյանն ասել է նաև, որ Հայաստանը չի կարող և չպետք է բանակցային վակուումի առաջացում թույլ տա։ Նա հավելել է, որ հայկական կողմը ողջունում է նաև ԵՄ ջանքերը, որոնք «արդեն իսկ շոշափելի արդյունքներ են տալիս»։

Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said that Armenia and Azerbaijan are still holding "negotiations about negotiations".
Mirzoyan spoke about a possible peace agreement between Armenia and Azerbaijan and said the sides are still working out the parameters, structure and format of negotiations.
"We have our clear positions, Azerbaijan has those of its own. Some mediators express their positions from time to time, which sometimes coincide, more often don't, but negotiations are also for resolving such issues," Mirzoyan said in a Q&A session in parliament..
Mirzoyan said some progress has been reached in several directions on the supposed negotiation table, such as the fist meeting on border demarcation and border security. According to him, there are "certain coincidences" in the reopening of transport and economic infrastructure in the region.
The Minister noted that Armenia should not allow the creation of "a negotiation vacuum". He added that the Armenian side also welcomes the EU efforts, which "are already yielding tangible results."
Russia’s foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said earlier that a team of Russian experts has been brought together to work with Armenia and Azerbaijan on the delimitation and demarcation of the border.