ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող կենսաբանական լաբորատորիաներ կան Հայաստանում, Ղազախստանում և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում։ Այդ մասին նա ասել է RT Arabic-ին հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Մոսկվան այս խնդիրը քննարկում է իր հարևանների հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ՀԱՊԿ ձևաչափով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«ՀԱՊԿ գրեթե բոլոր երկրների և ԱՊՀ մյուս երկրների հետ մենք կնքում ենք կենսաբանական անվտանգության ոլորտում համագործակցության հուշագրեր, որոնք ներառում են փոխադարձ իրազեկում այն մասին, թե ինչպես են զարգանում կենսաբանական ծրագրերը յուրաքանչյուր երկրում»,-ասել է Լավրովը։
«Կարևոր է թափանցիկությունը, որը թույլ կտա համոզվել, որ այդ ծրագրերում չկա ռազմական բաղադրիչ, քանի որ դա արգելված է Կենսաբանական և թունավոր սպառազինության արգելման մասին կոնվենցիայով։ Այդ հուշագրերը ներառում են փոխադարձ այցելություններ և ծանոթություն լաբորատորիաների գործունեությանը: Բացի այդ, գրված է, որ կողմերից յուրաքանչյուրի կենսաբանական օբյեկտներում երրորդ կողմի ռազմական ներկայացուցիչներ չպետք է լինեն», – հավելել է Լավրովը։
Մայիսի 19-ին ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում գործող կենսաբանական լաբորատորիաների վերաբերյալ ռուսական կողմի բարձրացրած հարցերին տրվել են սպառիչ պատասխաններ։
Երևանում ՌԴ դեսպանատունը մայիսի 18-ին, մեկնաբանելով կենսաբանական անվտանգության ապահովման ոլորտում Ռուսաստանի և Հայաստանի համագործակցությունը, նշել էր, որ ռուսական կողմն ունի հարցեր կենսաբանական անվտանգության ոլորտում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի փոխգործակցության վերաբերյալ:
Հայաստանն ու Ռուսաստանը 2021-ի մայիսին ստորագրել են 2019-ից բանակցվող՝ կենսաբանական անվտանգության ապահովման վերաբերյալ միջկառավարական հուշագիրը, որը ենթադրում է ամերիկյան ֆինասավորմամբ ՀՀ-ում գործող բիոլաբորատորիաներ ՌԴ մասնագետների մուտքի հնարավորություն:

27 Май 2022 - 10:07 AMT
Финансируемые США биолаборатории находятся на территории Армении, Казахстана и стран Центральной Азии, Москва обсуждает эту проблему со своими соседями как на двусторонней основе, так и по линии ОДКБ. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью RT Arabic.
«Такие (биологические) лаборатории есть в Армении, Казахстане и в странах Центральной Азии. Мы с этими странами на двухсторонних началах и по линии ОДКБ рассматриваем эти проблемы. Практически со всеми странами ОДКБ и другими странами СНГ у нас заключаются – либо уже заключены, либо готовятся к назначению – меморандумы о взаимодействии по биологической безопасности, предполагающие взаимное информирование о том, как развиваются биологические программы в каждой из наших стран», – сказал Лавров, пишет ТАСС.
«Важна транспарентность, которая позволяет убедиться, что у этих программ нет военного измерения, так как это запрещено Конвенцией (о запрещении биологического и токсинного оружия). Эти меморандумы предполагают взаимное посещение и ознакомление с деятельностью лабораторий. Кроме того, записано, что на биологических объектах каждой из наших сторон не должно быть военных представителей любой третьей стороны», – добавил Лавров.
19 мая секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян заявил, что на поставленные российской стороной вопросы о действующих в Армении биологических лабораториях даны исчерпывающие ответы.
18 мая посольство России в Ереване, комментируя сотрудничество между Россией и Арменией в сфере биологической безопасности, отметило, что у российской стороны есть вопросы по сотрудничеству между Арменией и США в сфере биологической безопасности.