ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետսահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Գրիգորյանը կառուցողական է գնահատել սահմանազատման հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել մայիսի 24-ին ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին։
«Մայիսի 24-ին առաջին հանդիպումն ենք անցկացրել սահմանին։ Այդ հանդիպմանը քննարկել ենք հետագա համատեղ աշխատանքի բացառապես կազմակերպչական հարցեր և այդ առումով հանդիպումը միանգամայն կառուցողական եմ համարում։ Հաջորդ հանդիպման ամսաթվի վերաբերյալ պայմանավորվածություն դեռ չկա, բայց կա հաստատում, որ այն կայանալու է Մոսկվայում»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Գրիգորյանը հաստատել է, որ հաջորդ շաբաթ Մոսկվայում անցկացվելու է տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի նիստը ՀՀ, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ։
«Այս հանդիպման կոնկրետ ժամկետն այժմ համաձայնեցման փուլում է, հանդիպման օրակարգում ներառված են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում և 2021-ի հունվարի 11-ի հայտարարությունում նշված պայմանավորվածությունների կատարման հետ կապված հարցեր։ Այս օրակարգը սահմանազատման հետ կապ չունի»,- հավելել է նա։

Armenia's Deputy Prime Minister Mher Grigoryan has described the first meeting of the commissions of Armenia and Azerbaijan on border delimitation and security as "constructive".
Grigoryan, who chairs the Armenian commission, the sides only discussed organizational issues on further work, TASS reports.
"There is no agreement yet on the date of the next meeting of the commissions on delimitation and border security, but there is confirmation that the meeting will take place in Moscow," Grigoryan added.
Grigoryan also confirmed that a meeting of the trilateral working group on unblocking transport and economic ties in the region will be held in Moscow next week, under the joint chairmanship of the Deputy Prime Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan.
On May 23, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed decrees on the establishment of commissions for border delimitation and border security.