Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հնդկական առաջատար «ՎԻՈՆ» լրատվամիջոցին հարցազրույցում, անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, նշել է՝ կարգավորման հասնելու համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն։
«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը 1990-ականների սկզբին միակողմանի փակվել է Թուրքիայի կողմից, և երկու երկրները դիվանագիտական հարաբերություններ չունեն։ Ինչպես հավանաբար գիտեք, այժմ կարգավորման գործընթացի համար հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակվել, և արդեն կայացել է երեք հանդիպում, որտեղ կողմերը որոշել են առանց որևէ նախապայմանների առաջ շարժվել՝ սահմանները բացելու նպատակով։ Այդ գործընթացին դրական դինամիկա հաղորդելու համար ես վերջերս ընդունեցի Թուրքիայի արտգործնախարարի հրավերը և մեկնեցի Թուրքիա՝ մասնակցելու Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին և ֆորումի շրջանակներում հանդիպեցի իմ գործընկերոջ հետ։
Կարծում ենք, որ կարգավորման հասնելու համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն։ Հայկական կողմը բազմիցս երկուսն էլ ցուցաբերել է, և նույնն ակնկալում ենք թուրքական կողմից»,-ասել է Միրզոյանը։
Նա հավելել է, որ, չնայած բոլոր ռիսկերին և փխրունությանը, տարածաշրջանում խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու հնարավորություն կա, և Հայաստանը շարունակելու է իր ջանքերը՝ նպաստելու այդ հնարավորության իրականացմանը։
Հունվարի 14-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ՝ ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի առաջին հանդիպումը՝ երկու երկրի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով։ Հանդիպման ավարտին կողմերն այն դրական և կառուցողական են անվանել։ Մյուս երկու հանդիպումը տեղի է ունեցել Վիեննայում։ Վերջին հանդիպումից հետո կողմերը վերահաստատել են, որ գործընթացի նպատակը Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների լիարժեք կարգավորումն է:

Foreign Minister Ararat Mirzoyan believes that political will and readiness to undertake concrete steps are necessary in order to achieve normalization between Armenia and Turkey.
In an interview with WION, Mirzoyan said that the Armenian side has repeatedly demonstrated both and expects the same from Turkey.
"The border between Armenia and Turkey was unilaterally closed by Turkey in the early 1990s and the two countries do not have diplomatic relations. As you probably know, Special representatives have been appointed now for the normalization process and three meetings have already been held where the sides decided to move forward without any preconditions with the goal of opening the borders. To give a positive dynamic to that process I recently accepted the Turkish Foreign Minister’s invitation and travelled to Turkey to participate in the Antalya Diplomatic Forum and met with my counterpart on the margins of the Forum," Mirzoyan said.
"Despite all the risks and the fragility, there is a chance for opening an era of peaceful development in our region, and Armenia will continue its efforts to contribute to the realization of that chance."
Turkey and Armenia last December named special envoys to discuss the normalization of ties. Two rounds of talks followed on January 14, February 24 and then on May 3.