Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Արցախը, նրա գոյությունը, տարածաշրջանային և նույնիսկ համաշխարհային աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության պահպանման կարևորագույն գործոն է։
«Եթե չլինի Արցախը, ապա արմատապես կփոխվի աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտը Անդրկովկասում, իսկ դրանից հետո՝ նաև հարակից շրջաններում, որից հետո աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության պահպանումն ավանդական միջոցներով (աշխարհառազմավարական հակակշիռների համակարգ և այլն) գործնականում անհնար կլինի։
Սա կբերի ուժային կենտրոնների բաց, կոշտ և անմիջական առճակատման։ Իսկ ի՞նչ կարող է լինել, երբ անհնար է աշխարհաքաղաքական հավասարակշռությունը պահպանել ավանդական միջոցներով, և երբ համաշխարհային և տարածաշրջանային մեծ տերությունները բացահայտ հակադրվելու են միմյանց։ Կարծում եմ՝ պատասխանը շատ պարզ է. աշխարհը նույնիսկ կարող է հայտնվել միջուկային պատերազմի շեմին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ավելի վաղ Բաբայանը գրել էր, որ Ադրբեջանի գերնպատակներից մեկն է, որ ինչ-որ ձևով ՀՀ-ն ճանաչի Արցախն Ադրբեջանի մաս, ինչը կլինի աշխարհաքաղաքական ու բարոյահոգեբանական կատաստրոֆա: «Մեզ համար անընդունելի է Ադրբեջանի կազմում լինելը, եթե նույնիսկ ամբողջ աշխարհն այդ կարծիքն ունենա, մենք կարող ենք այդ վիճակից դուրս գալ, բայց ամբողջ աշխարհն այդ կարծիքին չէ: Բոլոր հնարավորությունները կան փրկել ու պահպանել գոնե այն, ինչ մնացել է Արցախից ու չկլանվել վերջնականապես Ադրբեջանի կողմից, ամեն ինչ կախված է մեզանից»,-գրել էր նա:

31 Май 2022 - 12:51 AMT
Арцах, его существование – важнейший фактор сохранения регионального и даже мирового геополитического баланса, на своей официальной странице в Facebook написал министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
По его словам, если не будет Арцаха, то в корне изменится геополитический ландшафт в Закавказье, «а после этого – и в прилегающих районах, после чего сохранение геополитического баланса традиционными средствами (система геостратегических противовесов и др.) практически станет невозможно».
«Это приведет к открытой, жесткой и прямой конфронтации силовых центров. А что может случиться, когда геополитический баланс невозможно сохранять традиционными средствами, когда великие мировые и региональные державы будут открыто противостоять друг другу? Я думаю, что ответ очень прост: мир может оказаться даже на пороге ядерной войны», – отметил министр.
Ранее Бабаян писал, что одной из основных целей Азербайджана является признание Арменией Арцаха частью Азербайджана, что будет геополитической и морально-психологической катастрофой.