Մայիսի 31-ին ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Ադրբեջանի և ՌԴ նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը։ Ալիևը տեղեկացրել է Պուտինին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելւ մասնակցությամբ մայիսի 22-ին Բրյուսլեում տեղի ունեցած հանդիպման մասին, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Կողմերը քննարկել են նաև 2020-ի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման ընթացքը՝ շեշտը դնելով կոնկրետ հարցերի լուծման վրա, որոնք կապված են տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման, կայունության ամրապնդման, տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ։
Քննարկվել են նաև առևտրատնտեսական ոլորտում երկկողմ համագործակցության որոշ ասպեկտներ։ Հաստատվել է փոխադարձ տրամադրվածությունը՝ ուղղված ռուս-ադրբեջանական ռազմավարական գործընկերության հետագա խորացմանը, այդ թվում՝ հաշվի առնելով Ալիևի Մոսկվա կատարած փետրվարյան պաշտոնական այցի արդյունքները։

31 Май 2022 - 12:49 AMT
Путин и Алиев обсудили налаживание в регионе мирной жизни и разблокирование транспортных коммуникаций
По инициативе азербайджанской стороны состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым, сообщает пресс-служба Кремля.
Отмечается, что рассмотрен ход реализации договоренностей лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года с акцентом на решение конкретных вопросов, связанных с налаживанием в регионе мирной жизни и укреплением стабильности, разблокированием экономических связей и транспортных коммуникаций.
Алиев информировал о состоявшейся 22 мая в Брюсселе встрече с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
Стороны также обсудили некоторые актуальные аспекты двустороннего сотрудничества в торгово-экономической области. Подтвержден обоюдный настрой на дальнейшее углубление российско-азербайджанского стратегического партнерства, в том числе с учетом итогов официального визита президента Азербайджана в Москву в феврале.