Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելըհայտարարել է, որ Բրյուսելում վերջին եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանն ու Հայաստանը հաստատել են, որ ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքների հետ կապված արտատարածքային պահանջներ չունեն։ Այդ մասին ասվում է նրա խոսնակի տարածած հայտարարության մեջ։
ՄԻշելը հավելել է, որ հակառակի վերաբերյալ շահարկումներն ափսոսանք են առաջացնում։
Նշվում է, որ Միշելը նաև ողջունել է երկու երկրի սահմանազատման հանձնաժողովների մայիսի 24-ի «առաջին, պատմական հանդիպումը» և կարևորել կայունության և անվտանգության հաստատումը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի երկայնքով։
Միշելը նաև նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կայուն կարգավորման համար կարևոր է լուծել բոլոր չլուծված խնդիրները, ներառյալ ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներն առաջ մղելն ու հակամարտության արմատական պատճառների վերացումը:
Ըստ Միշելի, բոլոր հիմնական խնդիրները, որոնք հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմին, ինչպես նաև 2020-ին ռազմական գործողությունների վերսկսմանը, պետք է լուծեն բոլոր շահագրգիռ կողմերը՝ կայուն և արդար խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով։
«Ինչպես ցանկացած հակամարտության ժառանգության դեպքում, տերմինաբանությունը հատկապես զգայուն է այս համատեքստում: Նախագահ Միշելի հայտարարությունը մայիսի 22-ին կայացած ղեկավարների հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ ոչ մի դեպքում չպետք է մեկնաբանվի որպես քննարկումների նախապես որոշված արդյունքի դրսևորում: Ի վերջո, ամենակարևորն այն է, որ բոլոր խնդիրները համակողմանիորեն լուծվեն. սա ներառում է բնակչության բոլոր խմբերի իրավունքներն ու անվտանգությունը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Միշելը շեշտել է նաև բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու անհրաժեշտությունը և այս հարցում հանրային հռետորաբանության կարևոր դերը:
Նշվում է նաև, որ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարը մոտ օրերս կմեկնի տարածաշրջան՝ հետևելու բոլոր քննարկվող ասպեկտներին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, անդրադառնալով Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Ալիև-Միշել եռակողմ հանդիպմանը, հայտարարություն են տարածել` նշելով, որ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարությունը տարակուսանքի տեղիք է տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման էությունը նենգափոխելու տեսակետից։

1 Июнь 2022 - 09:18 AMT
Мишель: В Брюсселе Баку подтвердил отсутствие экстерриториальных амбиций в отношении будущей инфраструктуры
Председатель Европейского совета Шарль Мишель заявил, что на встрече с главами Армении и Азербайджана в Брюсселе 22 мая особо был затронут вопрос разблокирования коммуникаций региона. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря Шарля Мишеля Баренда Лейтца.
«В этом контексте обе стороны подтвердили отсутствие экстерриториальных амбиций в отношении будущей транспортной инфраструктуры. Спекуляции об обратном болезненны», – подчеркнул Мишель.
Мишель в контексте недавней напряженности в отношениях между Арменией и Азербайджаном подтверждает приверженность Европейского союза углублению сотрудничества с двумя странами для обеспечения безопасного, стабильного, мирного и процветающего Южного Кавказа во благо всех народов региона.
«Глава Евросовета приветствовал состоявшуюся 24 мая первую историческую встречу пограничных комиссий двух стран. В контексте делимитации он подчеркнул исключительную важность обеспечения стабильности и безопасности вдоль государственной границы между Арменией и Азербайджаном», – говорится в сообщении.
Председатель Евросовета подчеркнул, что для стабильного урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном важно решить все неурегулированные проблемы, в том числе продвижение обсуждений вокруг будущего мирного соглашения и устранение коренных причин конфликта.
«По мнению председателя Мишеля, все ключевые вопросы, которые привели к первой войне в Нагорном Карабахе, а также к возобновлению военных действий в 2020 году, должны быть урегулированы всеми заинтересованными сторонами, создавая условия для прочного и справедливого мира.
Как и в случае с любым наследием конфликта, терминология в этом контексте особенно чувствительна. Заявление Мишеля об итогах встречи лидеров 22 мая не следует рассматривать как подтверждение предопределенного исхода обсуждений. В конце концов, самое главное, что все вопросы затрагиваются всеобъемлющим образом, включая права и безопасность всех групп населения», – сказал пресс-секретарь Мишеля.
Мишель также подчеркнул необходимость подготовки народов к миру и важную роль публичной риторики в этом отношении. Он приветствовал лидеров Еревана и Баку и выразил намерение заниматься обеспечением благоприятной атмосферы для продолжения переговоров, также выразил готовность ЕС усилить свое содействие мерам укрепления доверия», – говорится в заявлении.
Пресс-секретарь Мишеля также сообщил, что спецпредставитель ЕС Тойво Клаар в ближайшие дни посетит регион, чтобы проследить за развитием событий вокруг вышеуказанных вопросов.