ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռայիսին հեռախոսազրույցում քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի դելիմիտացիայի աշխատանքների մեկնարկը։
Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Ռայիսիի հետ տպավորություններ և տեղեկություններ է կիսել Բրյուսելում վերջին հանդիպման վերաբերյալ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել, մասնավորապես, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման, ԼՂ հարցի կարգավորման ընթացքի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարների մասին:
Քննարկվել են նաև երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր: Հատուկ ուշադրության առարկա են դարձել Հայաստան-Իրան երրորդ էլեկտրագծի, Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի կառուցմանը, էներգետիկ ոլորտին վերաբերող հարցերը:
Զրուցակիցները վերահաստատել են պաշտոնական այց կատարելու միմյանց ուղղված հրավերները և պայմանավորվել, որ փոխադարձ այցեր կունենան երկու երկրի մայրաքաղաքներ:

2 Июнь 2022 - 09:39 AMT
Состоялся телефонный разговор между премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и президентом Ирана Эбрагимом Раиси, сообщает пресс-служба правительства РА.
Пашинян представил президенту Раиси свои впечатления и информацию, касающуюся недавней встрече в Брюсселе.
Собеседники обменялись мнениями, в частности, об открытии региональных коммуникаций, начале процесса делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном, урегулировании нагорно-карабахского конфликта, перспективах нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Также были обсуждены вопросы двусторонней повестки. Особое внимание было уделено вопросам энергетики, связанным со строительством третьей линии электропередачи Армения-Иран и автомагистрали Север-Юг. Собеседники подтвердили взаимные приглашения и договорились об официальных визитах в столицы обеих стран.