Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ՌԻԱ Նովոստիին հարցազրույցում հայտարարել է, որ Եվրամիությունը չպետք է մասնակցի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը։
«Հաշվի առնելով Մինսկի խմբի ձևաչափը և ռուսական խաղաղապահ առաքելության արդյունավետությունը՝ մենք կարծում ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը չպետք է բանակցությունների առարկա դառնա Եվրամիության հետ»,-ասել է Բեգլարյանը։
Նա շեշտել է, որ երկխոսությունն անհրաժեշտ է, սակայն այն չպետք է «մաս դառնա Արևմուտքի հետ ՌԴ ներկայիս բարդ հարաբերությունների»։
Բեգլարյանը հավելել է, որ հիմնախնդրի լուծման համար արդեն գոյություն ունի միջազգայնորեն ճանաչված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափը, որն էլ պատասխանատվություն է կրում հակամարտության կարգավորման համար։
Արցախի Ազգային ժողովի խմբակցությունները, անդրադառնալով եռակողմ հանդիպմանը, հայտարարություն էին տարածել` նշելով, որ Միշելի հայտարարությունը տարակուսանքի տեղիք է տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման էությունը նենգափոխելու տեսակետից։

3 Июнь 2022 - 10:36 AMT
Евросоюз не должен участвовать в урегулировании конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом заявил государственный министр Нагорно-Карабахской Республики Артак Бегларян, пишет РИА Новости.
«Учитывая формат сопредседательства Минской группы и эффективную роль российской миротворческой миссии, мы считаем, что вопрос урегулирования карабахского конфликта не должен становиться предметом переговоров для Евросоюза», – сказал Бегларян.
Он подчеркнул, что диалог необходим, но он не должен стать «частью нынешних непростых отношений России с Западом».
Для решения проблемы уже существует международно-признанный формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые и несут ответственность за урегулирование конфликта, добавил Бегларян.
Президент Европейского Совета Шарль Мишель в заявлении по поводу трехсторонней встречи премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Брюсселе заявил, что необходимо обеспечить права и безопасность армянского населения Нагорного Карабаха. В тексте используется выражение этническое армянское население Карабаха. «Я также подчеркнул в беседе с руководителями, что необходимо обеспечить права и безопасность этнического армянского населения Карабаха», – говорится в заявлении Мишеля.