Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ ԼՂՀ իշխանությունները բանակցում են Երևանի հետ հանրապետության ճանաչման շուրջ, սակայն առաջընթաց դեռ չկա։
«Հայաստանի հետ բանակցում ենք, հանդիպումներ են անցկացվում ԼՂ անկախությունը ճանաչելու հարցի շուրջ, սակայն առաջընթաց դեռևս չկա», – ասել է Բեգլարյանը։
Նա հավելել է նաև, որ փաստացի Հայաստանը ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղը, քանի որ հանրապետությունների միջև հորիզոնական կապեր են հաստատված` ինչպես «հավասարը հավասարի հետ»։
ՀՀ-ն չի ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը՝ համարվում էր, որ Հայաստանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը կլինի Մինսկի խմբի գործունեության կասեցում, և Հայաստանը կարող է մնալ միակ երկիրը, որը ճանաչում է Արցախի անկախությունը։ Համարվում էր նաև, որ ԼՂՀ անկախության ճանաչման հարցը կարևոր գործոն է հայկական կողմի համար և կարող է կիրառվել ծայրահեղ դեպքում՝ օրինակ, պատերազմի սպառնալիքի կամ պատերազմի ժամանակ։
2020-ի հոկտեմբերի սկզբին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ռուս լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը քննարկում է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու հնարավորությունը և որ որոշումները կկայացվեն «կախված որոշ գործոններից»: Սակայն, այդպիսի որոշում չկայացվեց։

3 Июнь 2022 - 11:53 AMT
Власти Нагорно-Карабахской Республики ведут с Ереваном переговоры о ее признании, но подвижек пока нет, заявил в интервью РИА Новости государственный министр НКР Артак Бегларян.
«С Арменией ведутся переговоры, осуществляются контакты по вопросу признания независимости Нагорного Карабаха, но в настоящее время подвижек по данному вопросу пока нет», – сказал Бегларян.
По его словам, можно утверждать, что фактически Армения признала Нагорный Карабах, поскольку между республиками поддерживаются горизонтальные связи – «как равный с равным».
Республика Армения не признала независимость НКР, считалось, что признание Арменией независимости Арцаха будет приостановкой деятельности Минской группы, и Армения может остаться единственной страной, признающей независимость Арцаха. Считалось, что вопрос признания независимости НКР является возможным фактором для армянской стороны, его можно использовать в крайних случаях, например, при угрозе войны или войне.