Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով Հայաստան կժամանի Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Կլեր Բազի Մալորին։
Մալորիի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Հայաստանում կլինի հունիսի 8-10-ը։
ՀՀ կատարվող այցը լինելու է ոչ միայն տիկին Կլեր Բազի Մալորիի առաջին պաշտոնական արտասահմանյան այցերից մեկը, այլ նաև 2018-ից ի վեր ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի կողմից առաջին պաշտոնական այցը Երևան:
Վենետիկի հանձնաժողովը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդատվական մարմիններից է, որի աշխատանքներին մասնակցում են սահմանադրական իրավունքի լավագույն մասնագետներ՝ ողջ Եվրոպա աշխարհամասից, սակայն ժամանակի թելադրանքով այս խորհրդատվական մարմինը որոշ չափով փոխեց իր գործունեության շրջանակները՝ ընդլայնելով դրանք, և արդեն միջազգային ասպարեզում սկսեց հանդես գալ որպես առավելապես միջազգային կառույց, այլ ոչ՝ ներեվրոպական:
Հանձնաժողովն ստեղծվել է 1990 թ., երբ փլուզվեց Բեռլինի պատը, և եվրոպական մայրցամաքը բախվեց նոր իրավական մարտահրավերների:

A delegation headed by the Chairwoman of the Venice Commission Claire Bazy-Malaurie will pay an official visit to Armenia on June 8-10, the press service of the Constitutional Court reports.
The visit to Armenia will be one of the first official foreign trips of Bazy-Malaurie and the first official visit of the President of the Venice Commission to Yerevan since 2018.
The Venice Commission, officially European Commission for Democracy through Law, is an advisory body of the Council of Europe, composed of independent experts in the field of constitutional law. It was created in 1990 after the fall of the Berlin Wall, at a time of urgent need for constitutional assistance in Central and Eastern Europe.