Եվրախորհրդարանը զեկույց է ընդունել Թուրքիայի վերաբերյալ՝ ի թիվս այլ հարցերի, կոչ անելով այդ երկրին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Մասնավորապես, փաստաթղթում նշվում է, որ Եվրախորհրդարանը ողջունում է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև վերջին մերձեցումը` կապված երկկողմ շփումներ սկսելու որոշման, հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակելու և երկու երկրների միջև թռիչքները վերսկսելու հետ, գրում է «Առավոտը»։
Զեկույցի հեղինակները համարում են, որ սա «խիստ դրական զարգացում» է, որը դրական ազդեցություն ունի տարածաշրջանի բարգավաճման և անվտանգության վրա:
«Եվրախորհրդարանը խրախուսում է երկու կողմերին շարունակել այդ ջանքերը՝ իրենց հարաբերությունները լիովին կարգավորելու նպատակով և կոչ է անում ԵՄ-ին ակտիվորեն աջակցել այս գործընթացին»,- ասվում է փաստաթղթում:
Բացի այդ, Եվրախորհրդարանը խրախուսել է Թուրքիային ճանապարհ հարթել թուրք և հայ ժողովուրդների միջև իրական հաշտեցման, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության շուրջ վեճի կարգավորման համար, և լիովին հարգել հայկական և այլ մշակութային ժառանգությունները պաշտպանելու իր պարտավորությունները:
Զեկույցի հեղինակները հույս են հայտնել, որ դա կարող է հանգեցնել Հարավային Կովկասում հարաբերությունների կարգավորման դինամիկայի:
Եվրախորհրդարանը նաև ողջունել է Թուրքիայի դիվանագիտական ջանքերը Մերձավոր Արևելքի տարբեր երկրների, հատկապես Իսրայելի հետ հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ և ևս մեկ անգամ խրախուսել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Թուրքիայի խորհրդարանի Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցին ընդառաջ մեջլիսի քննարկմանն է ներկայացրել օրինագիծ, որը ենթադրում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը շատ բացասական արձագանք ստացավ իշխանությունների կողմից։

8 Июнь 2022 - 13:26 AMT
Доклад принят с 448 голосами «за», 107 «против» и 67 «воздержались». Депутаты предупредили, что, несмотря на многочисленные заявления о намерении Турции вступить в ЕС, страна за последние два года постоянно отказывалась от выполнения своих обязательств по членству.
Ссылаясь на резолюцию, принятую Европарламентом 15 апреля 2015 года по случаю 100-летия Геноцида армян, депутаты еще раз призывают Турцию признать Геноцид армян.
Согласно докладу, Европарламент высоко оценивает недавние контакты между Турцией и Арменией, назначение специальных представителей и возобновление полетов между двумя странами.
Парламент считает эти события «очень позитивными» и считает, что они окажут положительное влияние на процветание и безопасность региона. Призывает стороны продолжать свои усилия по полной нормализации отношений, призывает ЕС активно поддерживать этот процесс.
Парламент призывает Турцию проложить путь к реальному примирению между турецко-армянскими народами, в том числе путем признания Геноцида армян, а также полностью соблюдать свои обязательства по защите армянского культурного наследия.
Депутаты Европарламента надеются, что это может привести к нормализации отношений на Южном Кавказе.
Власти Турции призываются активизировать свои усилия по эффективному урегулированию «ужасного положения» армян и других меньшинств в стране.
Европарламент также обеспокоен тем, что экстремистское движение «Серые волки» распространяется не только в Турции, но и в странах-членах ЕС. Он призывает страны-члены ЕС рассмотреть вопрос о запрете деятельности организации в странах ЕС.