«Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթի հրատարակիչ Հարութ Սասունյանը, իր հոդվածում անդրադառնալով թուրքական լոբբիստական հսկայածավալ ջանքերին, նշել է, որ Էրդողանն ընդլայնում է քաղաքական ազդեցության ոլորտը մինչև Ֆրանսիա և համայն Եվրոպա։
Հոդվածում մասնավորապես ասվում է․
Անցյալ շաբաթ ես գրել էի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ հաջորդ տարի իր վերընտրվելու համար թուրք ամերիկացիներից քվեներ հավաքելու ծրագրերի մասին՝ Վաշինգտոնում իր իշխող կուսակցության («Առաջընթաց և զարգացում» (ԱԶԿ)) գրասենյակ բացելով և իր զարմիկին՝ դոկտ. Հալիլ Մութլուին որպես գրանցված լոբբիստ վարձելով: Էրդողանն արդեն իսկ նախնական քաղաքական հաջողություն է արձանագրել Միացյալ Նահանգներում` ԱՄՆ Սենատի համար Փենսիլվանիայի հանրապետականների նախնական ընտրություններում թուրք ամերիկացի դոկտ. Մեհմեդ Օզի հաղթանակով:
Այս շաբաթ ուզում եմ տեղեկացնել Ֆրանսիայում նախագահ Էրդողանի համանման քաղաքական ջանքերի մասին՝ թուրքական գործակալներ ներդնելով Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի մեջ: Սա Էրդողանի հեռահար նպատակն է 2010 թվականից ի վեր, երբ նա Փարիզ կատարած այցի ժամանակ Ֆրանսիայի իր հայրենակիցներին կոչ արեց զբաղեցնել քաղաքական պաշտոններ: Բնականաբար, ոչ ոք չի կարող առարկել, որ թուրքերը Ֆրանսիայում և ԱՄՆ-ում առաջադրվեն քաղաքական պաշտոնների համար:
Այնուամենայնիվ, երբ նման քաղաքական գործողությունները հրահրվում և աջակցություն են ստանում օտարերկրյա կառավարության, այս դեպքում՝ Թուրքիայի և նրա բռնակալ առաջնորդի կողմից, լուրջ մտավախություններ են առաջանում, որ այդ թուրք քաղաքական գործիչները կարող են գործիք դառնալ Էրդողանի ձեռքին՝ իր բռնակալական քաղաքականությունը թուրքական սահմաններից դուրս արտահանելու և հակահայկական դիրքորոշումներ քարոզելու համար։
Ստրասբուրգում գործող «Հավասարություն և արդարություն» կուսակցության հիմնադիր Ալի Գեդիքօղլուն hետևելով Էրդողանի հրամաններին` «(Ֆրանսիայի) 2017 թվականի օրենսդրական ընտրություններում 50 թեկնածու ներկայացրեց», հաղորդում է Intelligence Online-ը։
«Հայտնի է նաև, որ Գեդիքօղլուն Թուրքիայի արտգործնախարար և ԱԶԿ-ի հիմնադիր անդամ Մևլութ Չավուշօղլուի մերձավոր գործընկերն է»։ 2022 թ. հունիսի 12-ին և 19-ին կայանալիք Ֆրանսիայի խորհրդարանական ընտրությունների համար թուրքական «Մեդիաթուրք» լրատվական կայքը, համագործակցելով թուրքական կառավարությանը պատկանող «Անադոլու» գործակալության ֆրանսերեն տարբերակի հետ, առաջադրել է երեք թուրք թեկնածուների. «Ֆրանսիական և թուրքական երկքաղաքացիություն ունեցող Ջելիլ Յըլմազ (Աին 5-րդ ընտրատարածք). Յալչին Այվալի (Ռոնի 14-րդ ընտրատարածք) և ֆրանսիացի մահմեդական դեմոկրատների միության թեկնածու Ռամազան Կալլի (Սոն-է-Լուարի 5-րդ ընտրատարածք)»։
Երեքն էլ «ներգրավված են Ստրասբուրգում տեղակայված Cojep ընկերակցությունում (Conseil pour la justice, l’égalité et la paix), որի անունը թարգմանվում է որպես Արդարության, հավասարության և խաղաղության խորհուրդ», ըստ Intelligence Online-ի: 1985 թվականին ստեղծված Cojep-ի տարեկան բյուջեն կազմել է 300 հազար եվրո։ Այն «պաշտպանում է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «թուրքական «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության շահերը, որին մոտ է իր ղեկավարությունը»: Թեկնածու Ջելիլ Յըլմազը Cojep ընկերակցության նախագահն է և Նանտուայի (Ֆրանսիայի արևելք) նախկին քաղաքային խորհրդի անդամ: Cojep-ի տնօրեն Գեդիկօղլուն Հայոց ցեղասպանության մոլի ժխտողներից է Եվրոպական խորհրդարանում, որտեղ նա խորհրդարանի Թափանցիկության գրասենյակում գրանցված է որպես լոբբիստ: Ըստ Intelligence Online-ի՝ նա նաև բնութագրվում է որպես «ԱԶԿ-ի լրատվամիջոցների և մարդասիրական ներկայության շարժիչ ուժը Ֆրանսիայում»:
Հաշվի առնելով ողջ Եվրոպայում Հայոց ցեղասպանության լայն տարածում գտած ճանաչումը, ցեղասպանությունը ժխտող թուրքերը դառնում են եվրոպացիների ծիծաղի առարկան, ինչպես ԱՄՆ-ում՝ Կոնգրեսի երկու պալատների և նախագահ Բայդենի կողմից ցեղասպանության ճանաչումից հետո։ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը համարժեք է ապացուցելու փորձի, որ «երկրագունդը տափակ է»։ Թեկնածու Յըլմազին «Փարիզի դատախազությունը 2018 թվականին մեղադրել է «ատելություն հրահրելու» համար», հայտնում է Intelligence Online-ը։
«Յըլմազը ցուցադրել է մարդկանց իր կողմը համախմբելու կարողությունը, երբ սոցիալական ցանցերի միջոցով ընդամենը մի քանի րոպեում նրան հաջողվել է հավաքել հարյուր թուրքի՝ 2018-ի հունվարին Լիոնում Թուրքիայի հյուպատոսության դիմաց քրդամետ բողոքի ցույցին դիմակայելու համար»: Intelligence Online-ը պարզել է, որ «Յըլմազը նաև կազմակերպել է Cojep-ի անձնակազմի հանդիպումը Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության (ԿԴՀ) պաշտոնական պատվիրակության հետ, որը մեկնել էր զրուցելու ԱԶԿ-ի բարձրաստիճան անդամների հետ 2021 թվականի օգոստոսին Թուրքիայի կենտրոնակայանում: ԿԴՀ-ի կուսակցության կազմում էր նախագահ Ֆելիքս Չիսեկեդիի եղբայրը՝ Ռոջեր Չիսեկեդին։ Յըլմազը նաև վստահում է Cojep-ի միջազգային հարաբերությունների գծով փոխնախագահ Սաթի Արիկին, որը տեղակալ է ԱԶԿ-ի կանանց մասնաճյուղի՝ «ԱԶԿ Քադին Քոլարի»-ի խորհրդում:
Արիկը, որը ծագումով Ստրասբուրգից է, մտերիմ է թուրք-գերմանական ԱԶԿ-ի պատգամավոր Զաֆեր Սիրաքայայի հետ։ Ըստ կուսակցության կայքում նրա կենսագրության, նա Սիրաքայայի համար գրում է «Մահմեդականները Ֆրանսիայում» թեմայով զեկույցներ։ Մյուս երկու թեկնածուները՝ Այվալին և Կալլին, իրենց կապը Cojep-ի հետ ցույց են տալիս միայն սոցիալական մեդիայի միջոցով, թեև Կալլին նրա տեղական կապեր ապահովող անձն է արևելյան Ֆրանսիայի Մոնսո-լե-Մինի համար»:
Բացի ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից, Էրդողանը լոբբիստական խմբերի շղթա է ստեղծել ամբողջ Եվրոպայում: Դրանք բաղկացած են «Եվրոպայի թուրք դեմոկրատների միությունից (Union des démocrates turcs européens), որը ստեղծվել է ԱԶԿ-ի կողմից Բրյուսելում [Բելգիա] 2003 թվականին՝ աջակցելու Եվրամիությանը միանալու Թուրքիայի թեկնածությանը: Այդ ժամանակից այս կազմակերպությունը դարձել է ԱԶԿ-ի մոտիկ մի քանի փոքր կուսակցությունների մայր ընկերությունը, ինչպիսիք են «Be.one»-ը Բելգիայում, Բազմամշակութային իրավունքի կուսակցությունը (Multicultural Recht Partij) Նիդեռլանդներում և Դաշինք նորարարության ու արդարության համար (Bündnis für Innovation und Gerechtigkeit) Գերմանիայում», հաղորդում է Intelligence Online-ը:
Թուրքական լոբբիստական այս հսկայածավալ ջանքերին պետք է դիմակայեն բոլորը, ոչ թե միայն հայերը: Թեև Թուրքիան սնանկ երկիր է, սակայն Էրդողանը որոշել է օգտագործել իր երկրի սահմանափակ ֆինանսական միջոցները՝ իր բանակը զինելու և թուրքական քարոզչությունն ամբողջ աշխարհում տարածելու համար:

Publisher of The California Courier Harut Sassounian has written a fresh article about Turkish President Recep Tayyip Erdogan's plans to expand his political reach to France and throughout Europe.
I wrote last week about Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s plans to collect votes from Turkish Americans for his reelection next year by opening an office in Washington for his ruling party (AKP) and hiring his cousin, Dr. Halil Mutlu, as a registered lobbyist. Already, Erdogan has scored an initial political success in the United States with the victory of Turkish-American Dr. Mehmet Oz’s in the Pennsylvania Republican primary for the U.S. Senate.
This week, I would like to report Pres. Erdogan’s similar political efforts in France by planting Turkish moles in the French legislature. This has been the long-term objective of Erdogan ever since 2010, when he urged his compatriots in France, during his visit to Paris, to run for political office.
Naturally, no one can object to Turks in France and the United States to run for political office. However, when such political action is prompted and supported by a foreign government, in this case Turkey, and its autocratic leader, serious concerns are raised that these Turkish politicians can become a tool in the hands of Erdogan to export his despotic policies beyond Turkish borders and propagate anti-Armenian positions.
Heeding Erdogan’s marching orders, Ali Gedikoglu, founder of the Strasbourg-based Equality and Justice Party, “presented 50 candidates in the 2017 [French] legislative elections,” Intelligence Online reported. “Gedikoglu is also known to be a long-time close associate of the Turkish foreign affairs minister and founding AKP member, Mevlüt Çavusoglu.”
For the upcoming June 12 and 19, 2022 French Parliamentary elections, the Turkish news website Medyaturk, in collaboration with the French version of Turkish government-owned Anadolu Agency, has been promoting three Turkish candidates: “French-Turkish dual citizens Celil Yilmaz (for 5th constituency of Ain); Yalcin Ayvali (14th constituency of Rhône); and Ramazan Calli (5th constituency of Saône-et-Loire),” a candidate of the Union of French Muslim Democrats. All three are “involved in the Strasbourg-based association Cojep (Conseil pour la justice, l'égalité et la paix), whose name translates as council for justice, equality and peace,” according to Intelligence Online. Created in 1985, Cojep has an annual budget of 300,000 euros. It “advocates for the interests of the Recep Tayyip Erdogan's ‘Turkish Justice and Development Party’ or AKP, to which its leadership is close.”
Candidate Celil Yilmaz is President of the Cojep association and former town councilor for Nantua (east of France). Cojep's director Gedikoglu is an active denialist of the Armenian Genocide in the European Parliament where he is registered as a lobbyist with the Parliament's Transparency Registry. He is also described as “the driving force behind the AKP's media presence and charity work in France,” according to Intelligence Online.
Given the widespread recognition of the Armenian Genocide throughout Europe, Turks who deny the Genocide become the laughing stock of Europeans, just as in the United States, after both chambers of congress and Pres. Biden recognized the Genocide. Turkish denials of the Armenian Genocide are the equivalent of trying to prove that “the earth is flat.”
Candidate Yilmaz was “indicted in 2018 by the Paris prosecutor's office for ‘incitement to hatred,’” according to Intelligence Online. “Yilmaz demonstrated his capacity to rally people to his side when, in just a few minutes via social media, he managed to gather a hundred Turks to counter a pro-Kurdish demonstration in front of the Turkish consulate in Lyon in January 2018.”
Intelligence Online revealed that “Yilmaz also arranged for Cojep staff to meet with an official delegation from the Democratic Republic of Congo [DRC] that had travelled to talk with senior AKP members at its headquarters in Turkey in August 2021. The DRC party included President Félix Tshisekedi's brother Roger Tshisekedi. Yilmaz also relies on Cojep's Vice President for international relations, Sati Arik, who is a substitute on the board of AKP's women's branch ‘AKP Kadin Kollari.’ Arik, who hails from Strasbourg, is close to the Turkish-German AKP Member of Parliament Zafer Sirakaya. According to her biography on the party's website, she writes reports on “Muslims in France” for Sirakaya. The other two candidates, Ayvali and Calli, only show their association with Cojep via social media, though Calli is its local contact person for Montceau-les-Mines, eastern France.”
In addition to the United States and France, Erdogan has set up a chain of lobbying groups throughout Europe. They consist of “Union of European Turkish Democrats (Union des démocrates turcs européens) created by the AKP in Brussels [Belgium] in 2003 to back Turkey's candidature to join the European Union. This entity has since become the parent company of several micro-parties close to the AKP, such as “Be.one” in Belgium, the Multicultural Law Party (Multicultural Recht Partij) in the Netherlands and the Alliance for Innovation and Justice (Bündnis für Innovation und Gerechtigkeit) in Germany,” according to Intelligence Online.
This extensive Turkish lobbying effort should be confronted by everyone, not just Armenians. Even though Turkey is a bankrupt country, Pres. Erdogan, has chosen to use his country’s limited financial resources to arm its military and disseminate Turkish propaganda around the world.