ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հայաստանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Կլեր Բազի Մալորիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը ներկայացրել է 2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, մասնավորապես՝ անդրադառնալով Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման, Ադրբեջանի կողմից Արցախում նպատակաուղղված կերպով հումանիտար խնդիրներ ստեղծելու հարցերին:
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի այցը լավ հնարավորություն է Եվրոպայի խորհրդի և նրա մարմինների հետ համագործակցության հարուստ օրակարգի առաջմղման համար և նշել, որ Հանձնաժողովի առաջարկությունները կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի համար:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև բարձր է գնահատել անդամակցությունից ի վեր ԵԽ կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջմղմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղություններով:
Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման տեսանկյունից կարևորվել է նաև 2021թ. ամենաբարձր միջազգային չափանիշներին համապատասխան արտահերթ ընտրությունների անցկացումը Հայաստանում:
Վենետիկի հանձնաժողով նախագահ Կլեր Բազի-Մալորին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել ՀՀ ժողովրդավարության օրակարգին սատարելու պատրաստակամությունը, որպեսզի մեր երկրում իրավական կարգավորումները լինեն հնարավորինս կուռ և ամուր:
Նա նաև նծել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովն իր գործիքակազմով կաջակցի ՀՀ կառավարությանը, Սահմանադրական դատարանին դատական համակարգի բարեփոխմանը։

На встрече с делегацией во главе с председателем Венецианской комиссии Совета Европы (СЕ) Клэр Бази Малори министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян представил гуманитарную ситуацию в результате азербайджанской агрессии против Нагорного Карабаха осенью 2020 года, в частности, коснувшись вопросов незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и мирных жителей, сохранения армянского культурного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, преднамеренного создания Азербайджаном гуманитарных проблем в Арцахе.
Мирзоян отметил, что визит председателя Венецианской комиссии является хорошей возможностью для продвижения насыщенной повестки сотрудничества между Советом Европы и его органами, отметив, что рекомендации Комиссии имеют большое значение для Армении.
Министр иностранных дел РА также высоко оценил поддержку, оказываемую Армении Советом Европы с момента ее членства в осуществлении демократических реформ, продвижении защиты прав человека, борьбе с коррупцией и укреплении верховенства закона.
С точки зрения демократического развития Армении было также согласовано, что в 2021 году внеочередные выборы были проведены в соответствии с самыми высокими международными стандартами в Армении.