Թուրքիայում և Մերձավոր Արևելքի երկրներում Ավտոմոբիլային տրանսպորտի միջազգային միության մշտական ներկայացուցիչ Էրման Էրեկեն հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» կարող է ներգրավել Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի երկների ապրանքաշրջանառության կեսից ավելին։
Ըստ նրա, «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումն օգտակար կլինի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։ Մասնավորապես, ըստ նրա, դա թույլ կտա ավելացնել Թուրքիայի տարածքով տարանցվող բեռնափոխադրումների ծավալը Իրաքի, Սիրիայի և Միջերկրածովյան նավահանգիստներից, գրում է «Sputnik Ադրբեջանը»։
«Այժմ բեռնատարների միջին տարեկան շրջանառությունը Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև կազմում է 110-120,000 բեռնատար։ «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմամբ և Ադրբեջանում մի շարք ընթացակարգերի պարզեցմամբ այստեղով կանցնի այդ բեռների կեսից ավելին»,-ասել է նա։
Ադրբեջանը պարբերաբար հայտարարում է, որ Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ պետք է կապ ունենա Հայաստանի տարածքով՝ մոտ 40 կմ կազմող «Զանգեզուրի միջանցքով»։

Erman Ereke, head of the Permanent Mission of the World Road Transport Organisation (IRU) in Turkey and the Middle East, has said that the "Zangezur corridor" could attract more than half of the cargo turnover between Turkey and Central Asian countries, Sputnik Azerbaijan reports.
According to Ereke, the opening of the "corridor" will benefit all countries in the region. In particular, he noted, this will increase the volume of cargo transportation from the southern ports of Iraq, Syria and the Mediterranean in transit through Turkey.
"Currently, the average annual turnover between Turkey and the countries of Central Asia is 110-120 thousand trucks," Ereke said.
"I believe that with the opening of the Zangezur corridor and the simplification of a number of procedures in Azerbaijan, more than half of these cargoes can pass here," Ereke stressed.