Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին ասել է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ ՀՀ-ն Արևելյան Ատրպատականին կից երկիր է, Իրանը չի կարողացել ՀՀ հետ առևտրի ծավալը գերազանցել կես միլիարդ դոլարի սահմանը։ Դեսպանն այդ մասին խոսել է Թավրիզի գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության ու շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նիստի հետ կապված վեբինարում։
«Ուստի պետք է ջանքեր գործադրել այս ծավալը մեկ միլիարդ դոլարի հասցնելու համար», ասել է նա, գրում է ParsToday-ը ԻՍՆԱ լրատվական գործակալության վրա հղումով։
Նշելով, որ Հայաստանը շատ լավ կամուրջ է Իրանի, Եվրասիական միության և Եվրամիության միջև՝ Զոհուրին ընդգծել է.«Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը ԵՄ-ի երկրների հետ ունի արտոնյալ մաքսատուրքեր, մենք կարող ենք օգտագործել այդ պոտենցիալը, մեր ապրանքներն արտահանելու համար, և պետք է քայլեր ձեռնարկվեն Հայաստանին հարակից նահանգների կողմից այն բարելավելու համար»։
«Հայաստանի հարևան նահանգներից շատերն ունեն հիանալի կլիմայական պայմաններ, ուստի մենք կարող ենք այս երկրում օգտագործել Իրանում ձեռք բերված գյուղատնտեսական նոր տեխնոլոգիաները»,-հավելել է դեսպան Զոհուրին:
Զոհուրին ասել է.«Մենք պետք է նախագահի խիստ հրահանգով լուրջ ծրագիր ունենանք՝ բոլոր հարևան երկրների հետ կապ հաստատելու համար»։

Несмотря на то, что Армения является страной, граничащей с Восточной Атропатеной, торговля Ирана с этой страной не превышает показатель в полмиллиарда долларов, заявил чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Армении Аббас Бадахшан Зохури.
По мнению посла этот показатель необходимо увеличить до $1 млрд. Для этого, по словам дипломата, необходимо приложить усилия, пишет Parstoday.com.
На вебинаре, затрагивающее заседание Тебризского комитета по сельскому хозяйству, пищевой промышленности и окружающей среде, посол ИРИ в Армении в частности заявил, что у Тегерана, по строгому указанию президента, должен быть серьезный план по налаживанию контактов со всеми соседними странами. По его мнению, Армения является хорошим мостом между Ираном, Евразийским союзом, и ЕС.
«Учитывая, что Армения имеет льготные таможенные пошлины со странами ЕС, мы можем использовать этот потенциал для экспорта наших товаров и продукции», – заявил Зохури.