ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ավարտին լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի ներխուժմանը ՀԱՊԿ-ի արձագանքման խնդրին, ասել է, որ այդ հարցը միչև հիմա բաց է մնում։
«Հունվարին կազմակերպությունը ժամանակին արձագանքեց Ղազախստանի իրադարձություններին։ Բայց մինչև հիմա բաց է մնում ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զորքի ներխուժման հարցը` 2021-ի մայիսին»,– ասել է Միրզոյանը` ներկայացնելով նիստի ընթացքում քննարկված հարցերը, որոնց թվում է եղել նաև ՀԱՊԿ արագ արձագանքման մեխանիզմների թեման, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Սկզբում նեղ, ապա և ընդլայնված կազմով մենք ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների հետ քննարկել ենք միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգային միջավայրի տենդենցները, շոշափել ենք նաև ՀԱՊԿ–ի ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների թեման, որը, ինչպես գիտեք, հանդիսանում է հայկական նախագահության առաջնահերթությունը»,– ասել է ԱԳ նախարարը։
Միրզոյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում ՀԱՊԿ–ի հետ նախաձեռնողական համագործակցությանը։
2021 թվականի մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինուժը ներխուժել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք։ Նրանք գտնվում են, մասնավորապես, Սյունիքի Սև լճի շրջանում՝ փորձելով ամրապնդվել այնտեղ, ինչպես նաև Գեղարքունիքի մարզում։

The question of Azerbaijan's incursion into the sovereign territory of Armenia, which began in May 2021, still remains open, Foreign Minister Ararat Mirzoyan told reporters following the meeting of the CSTO Council of Foreign Ministers on Friday, June 5.
Mirzoyan reminded, however, that the Organization promptly responded to the events in Kazakhstan in January. According to him, the Foreign Ministers weighed in on issues of improving the CSTO crisis response mechanisms, which, as you know, is a priority for the Armenian chairmanship in the CSTO.
"We also reviewed the implementation of agreements reached at the level of heads of state, the implementation of the decisions of the CSTO Collective Security Council session held in September last year, and the priorities of the Armenian chairmanship," Mirzoyan added.
"I want to emphasize that Armenia has been and remains committed to active and proactive interaction within the CSTO, is aimed at building up cooperation between member states, including the development of foreign policy coordination within the Organization, as well as enhancing the role of the CSTO in the international arena."