Ռուսական ՌԻԱ Նովոստի լրատվական գործակալությունը կայքից հեռացրել է Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանի հետ հարցազրույցը։
Հունիսի 3-ին հրապարակված Բեգլարյանի հարցազրույցից հետո Ադրբեջանում ՌԻԱ Նովոստիի կայքն արգելափակվել էր։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, թե «անջատողական միտումներով» այդ հարցազրույցի հրապարակումը «ստվերում է խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՌԴ ջանքերը» և հակասում է ՌԴ և Ադրբեջանի միջև Դաշնակցային փոխգործակցության մասին 2022թ․ հռչակագրին:
ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ՌԻԱ Նովոստիին հարցազրույցում ասել է, որ ԼՂՀ իշխանություններն ուզում են, որ ՌԴ խաղաղապահները մնան տարածաշրջանում, քանի որ Ադրբեջանը, նրա կարծիքով, պատրաստ չէ միջազգային միջնորդների առաջարկած երեք հստակ սկզբունքով հանրապետության հետ բանակցություններ վարել. տարածքային ամբողջականություն, ազգի ինքնորոշման իրավունք և ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի չկիրառում։ Նա հավելել է, որ երբ հակամարտությունը կարգավորվի, ԼՂ-ի և Ռուսաստանի միջև կարող է քննարկվել խաղաղապահների հետագա հարցը։
Բեգլարյանն ասել է, որ ԼՂՀ իշխանությունները մշտապես բանակցում են Երևանի հետ հանրապետության ճանաչման շուրջ, սակայն առաջընթաց դեռ չկա։ Նա հավելել է նաև, որ փաստացի Հայաստանը ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղը, քանի որ հանրապետությունների միջև հորիզոնական կապեր են հաստատված` ինչպես «հավասարը հավասարի հետ»։

RIA Novosti has removed an interview with Nagorno-Karabakh (Artsakh) State Minister Artak Beglaryan after authorities in Azerbaijan blocked the news website.
After the interview was published, the Azerbaijani Foreign Ministry declared that the interview with "separatist" motifs "overshadows Russia's efforts to establish peace, and the 2022 declaration on allied cooperation between Russia and Azerbaijan."
In particular, Beglaryan said Russian peacekeepers should remain in the region, as Azerbaijan is not ready to hold negotiations based on three principles proposed by international mediators – territorial integrity, the right of nations to self-determination and non-use of force or threat of use of force.
Beglaryan said that the Karabakh authorities are always negotiating with Armenia over the recognition of the republic, but there is no progress yet. He added that in fact Armenia has recognized Nagorno-Karabakh, as equal ties have been established between the republics.