Գերմանիայի Հայոց առաջնորդարանը խստագույնս դատապարտել է հունիսի 9-ի առավոտյան Բեռլինում 29-ամյա երիտասարդի կողմից հետիոտներին վրաերթի ենթարկելու արարքը և իր զորակցությունը հայտնել բոլոր տուժածներին։ Ըստ դեռևս ամբողջականորեն չհաստատված տեղեկությունների, երիտասարդը գերմանաբնակ հայ է՝ Գոռ Հ.։
Տղամարդը մեքենայով, մեծ հավանականությամբ, դիտավորյալ, մխրճվել է մարդկանց բազմության մեջ և վրաերթի ենթարկել հետիոտներին։ Վրաերթի հետևանքով զոհվել է 1 անձ, ծանր ու թեթև մարմնական վնասվածքներ են ստացել մի շարք քաղաքացիներ, այդ թվում՝ դպրոցահասակ երեխաներ։
Ըստ մամուլի հաղորդումների, երիտասարդը հոգեկան խնդիրներ ունի և մեծ հավանականությամբ արարքը գործել է հոգեկան խանգարման վիճակում, գրում է Orer.eu-ն։
«Մերժում ենք նման բնույթի ցանկացած արարք՝ անկախ գործած անձի ազգային-կրոնական պատկանելությունից։ Աղոթում ենք ոճրագործության զոհ դարձած անձի հոգու խաղաղության, ինչպես նաև բոլոր վիրավորվածների շուտափոuյթ ապաքինման և առողջության համար»,- ասվում է Գերմանիայի հայոց թեմի հայտարարության մեջ։
Գերմանիայի Հայոց առաջնորդարանի տվյալներով, արարքը գործած անձը անծանոթ է հայ համայնքին, չկա մեկը, ով ճանաչում է այդ երիտասարդին։

The German Diocese of the Armenian Apostolic Church has condemned the incident in which a motorist, who has both German and Armenian citizenship, rammed his vehicle into a crowd of people in Berlin, killing one and leaving six in critical condition.
"We reject any act of this nature, regardless of the national-religious affiliation of the person who committed it," the Diocese said in a statement, according to the Orer Armenian European Magazine.
Berlin Interior Affairs Minister Iris Spranger has said the car-ramming was a deliberate act by a person who likely was suffering from mental illness.
As part of their investigation, police have already searched the driver’s home and also are investigating his sister, who is the owner of the car used in the attack, EFE reported.