Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվի Գլոբալ համաժողովի բացմանն իր ելույթում ասել է, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը վերականգնելու փորձերն անարդյունավետ են և միայն նյարդայնացնում են։
Նա հավելել է, որ 30 տարին բավարար է թոշակի գնալու համար, գրում է Sputnik Ադրբեջանը։
«Կարծում եմ, որ լավագույն ուղին Մինսկի խմբին «ցտեսություն» ասելն է, ընդ որում, ոչ թե «շնորհակալություն, ցտեսություն», այլ միայն «ցտեսություն»,- ասել է Ալիևը՝ հավելելով, որ այդ տարիների ընթացքում ՄԽ-ն ոչ մի արդյունքի չի հասել։
Ալիևն ասել է նաև՝ բոլորն արդեն հասկացել են, որ Մինսկի խմբի երեք համանախագահները չեն կարող միասին հավաքվել։
«Մենք արդեն մեսիջներ ենք ստացել այդ կապակցությամբ՝ որ համանախագահների ինստիտուտն արդեն չի գործում»,-ասել է նա։
«Մենք հանգուցալուծել ենք հակամարտությունը, ՄԽ-ի մշակած այսպես կոչված «Մադրիդյան սկզբունքները» նույնպես լուծվել են։ Հիմա պետք է մտածենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղ պայմանագիր կնքելու մասին»,-ասել է նա։
Ըստ Ալիևի, հաջողության դեպքում, կողմերը կարող են խաղաղ պայմանագիր կնքել 1 տարվա ընթացքում։
ՀՀ պաշտոնատար անձինք միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումներում մշտապես կարևորում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասնակցությամբ։

16 Июнь 2022 - 14:36 AMT
Тридцати лет достаточно для выхода Минской группы ОБСЕ на пенсию: попытки восстановить ее деятельность контрпродуктивны и раздражают Баку, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Все попытки восстановить деятельность Минской группы контрпродуктивны. Думаю, что лучший путь – это сказать «до свидания» Минской группе, причем не «спасибо и до свидания», а только «до свидания». 30 лет достаточно, чтобы выйти группе на пенсию», – заявил Алиев, пишет Sputnik Азербайджан.
По его словам, все уже поняли, что «три сопредседателя Минской группы не могут собраться вместе».
«Мы уже получили месседжи по этому поводу, что институт сопредседателей уже не функционирует», – сказал Ильхам Алиев.
«Мы решили конфликт, так называемые «Мадридские принципы», разработанные Минской группой, тоже решены. Теперь мы должны думать о нормализации отношений с Арменией и подписании с ней мирного соглашения», – сказал азербайджанский лидер.
Он подчеркнул, что стороны в случае успеха могут подписать подобное соглашение в течение года.
На встречах с международными партнерами официальные лица Армении регулярно подчеркивают важность урегулирования нагорно-карабахского конфликта с участием Минской группы ОБСЕ.