Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովին (SPIEF) շրջանակում ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության հետ հուշագիր է ստորագրվել Հայաստանի ռազմավարական զարգացման կենտրոն ստեղծելու վերաբերյալ։ ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության հետ հուշագիրը ստորագրել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Համագործակցության մասին հուշագիր է ստորագրվել նաև Տյումենի մարզի կառավարության հետ, տեղեկացնում է Էկոնոմիկայի նախարարությունը։
«Համաժողովի պատմության մեջ առաջին անգամ այս տարի մեր երկիրը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ջանքերով, ունեցավ իր սեփական ստենդը։ Ստենդի հայեցակարգը մշակել է հայաստանյան snkh ճարտարապետական ստուդիան, որը նախորդ տարի ճանաչվել է Մոսկվայի Garage ամառային կինոթատրոնի կառուցման հաղթող։
Տնտեսության զարգացման մեջ մտնում է նաև մշակութային բաղադրիչը, որը կա և միշտ եղել է մեր երկրի գլխավոր արտահանումներից մեկը։ Հայաստանի ստենդը համաժողովի կազմակերպիչների կողմից ճանաչվեց ամենաոճայինն ու լակոնիկ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Armenia's Minister of Economy of Vahan Kerobyan signed a memorandum with the Ministry of Economic Development of Russia on the establishment of a center for strategic development in Armenia.
The agreement was reached on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum, in which a delegation from Armenia was participating.
Kerobyan signed 2 memorandums: one on cooperation with the government of the Tyumen region, and another on cooperation with the Ministry of Economic Development of the Russia to create the center for strategic development of Armenia.
For the first time in the history of Forum, Armenia had its own stand, designed by the Armenian architectural studio that last year was recognized as the winner of the construction of the Garage summer cinema in Moscow.
“The development of the economy includes a cultural component, which has always been one of the main export items of our country. The Armenian stand was recognized by the organizers of the forum as the most stylish ones,” the Ministry of Economy said in a statement on Monday, June 20.