Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովին (SPIEF) շրջանակում ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության հետ հուշագիր է ստորագրվել Հայաստանի ռազմավարական զարգացման կենտրոն ստեղծելու վերաբերյալ։ ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության հետ հուշագիրը ստորագրել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Համագործակցության մասին հուշագիր է ստորագրվել նաև Տյումենի մարզի կառավարության հետ, տեղեկացնում է Էկոնոմիկայի նախարարությունը։
«Համաժողովի պատմության մեջ առաջին անգամ այս տարի մեր երկիրը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ջանքերով, ունեցավ իր սեփական ստենդը։ Ստենդի հայեցակարգը մշակել է հայաստանյան snkh ճարտարապետական ստուդիան, որը նախորդ տարի ճանաչվել է Մոսկվայի Garage ամառային կինոթատրոնի կառուցման հաղթող։
Տնտեսության զարգացման մեջ մտնում է նաև մշակութային բաղադրիչը, որը կա և միշտ եղել է մեր երկրի գլխավոր արտահանումներից մեկը։ Հայաստանի ստենդը համաժողովի կազմակերպիչների կողմից ճանաչվեց ամենաոճայինն ու լակոնիկ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

21 Июнь 2022 - 12:51 AMT
Армения приняла участие в Петербургском международном экономическом форуме (ПМЭФ, 15.06-18.06․2022) с большой делегацией, в рамках которой министр экономики Армении Ваан Керобян подписал с министерством экономического развития Российской Федерации Меморандум о создание центра стратегического развития. Об этом сообщает пресс-служба министерства экономики Армении.
В рамках ПМЭФ-2022 министр экономики Ваан Керобян подписал 2 меморандума – о сотрудничестве с правительством Тюменской области и о сотрудничестве с министерством экономического развития Российской Федерации по созданию центра стратегического развития Республики Армения.
Впервые за всю историю ПМЭФ в этом году Армения имела собственный стенд. Концепция стенда была разработана армянской архитектурной студией, которая в прошлом году была признана победителем строительства летнего кинотеатра «Гараж» в Москве.
«Развитие экономики включает культурную составляющую, которая всегда была одной из основных статей экспорта нашей страны. Армянский стенд был признан организаторами форума самым стильным и лаконичным», – говорится в сообщении.