ԵԽԽՎ լիագումար նիստին ներկա գտնվող Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արմեն Գևորգյանն ու Արմեն Ռուստամյանը հանդիպել են Հայաստանի հարցով զեկուցողներ Բորիանա Աբերգին և Կիմմո Կիլյունեին։
Ընդդիմադիր պատվիրակները նրանց են ներկայացրել անցած ժամանակահատվածում համաժողովրդական շարժման գործողությունները, պահանջները, խոսել են Ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ հայ ժողովրդի` իրական կարմիր գծերի վերաբերյալ պատկերացումների մասին, ասվում է ՀՀԿ ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ զեկուցողներին են ներկայացվել նաև «ոստիկանական բռնությունների, հատուկ միջոցների կիրառման մասին փաստեր, խոսել են նաև քաղբանտարկյալների մասին»։
«Հայաստանի հարցով զեկուցողները նաև տեղեկացվել են ԲԴԽ կասեցված լիազրություններով նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի կողմից հրապարակված Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի ժ/պ Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ զրույցի ձայնագրության բովանդակության, Ապարանի` մահվան ելքով կրակոցների, երկրում տարածվող ատելության մթնոլորտի մասին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Lawmaker from the the opposition "I Have Honor" bloc Hayk Mamijanyan, as well as Armen Gevorgyan and Armen Rustamyan from Armenia bloc have met with PACE's co-rapporteurs for the monitoring of Armenia, Boriana Aberg (Sweden, EPP/CD) and Kimmo Kiljunen (Finland, SOC).
The lawmakers presented the actions of the opposition Resistance movement demanding the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan, as well as spoke about the "real red lines" on the Karabakh issue, the press service of the Republic Party of Armenia says.
"The speakers were also presented with facts about police violence, use of special measures, political prisoners were also mentioned," RPA said in a statement.
In recent months, protesters demanding the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan had taken to the streets to block major roads in the capital Yerevan and call on the population to commit acts of civil disobedience. Pashinian came under fire after he and Azerbaijani President Ilham Aliyev agreed to start drafting a bilateral peace treaty to resolve the Nagorno-Karabakh conflict and set up a joint commission on demarcating the borders.