ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, ճեպազրույցում անդրադառնալով ապաշրջափակման հարցին, ասել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի սերտորեն աջակցել տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը Հարավային Կովկասում։
«Մենք ողջունում ենք Հարավային Կովկասում տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ (ՌԴ, ՀՀ, Ադրբեջան) աշխատանքային խմբի գործունեության ակտիվացումը»,-ասել է Զախարովան, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հիշեցրել է, որ հունիսի 3-ին տեղի է ունեցել այդ խմբի հերթական նիստը, որտեղ «կողմերը մոտեցրել են դիրքորոշումները մի շարք հարցերի շուրջ», իսկ հունիսի 16-17-ին քննարկումները շարունակվբել են Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հունիսի 20-ին Ռուսաստանում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերով եռակողմ աշխատանքային խմբի համանախագահների՝ փոխվարչապետների հանդիպումը։
Հունիսի 3-ին Մոսկվայում տևական դադարից հետո, կայացել էր հայ-ռուս-ադրբեջանական աշխատանքային խմբի հանդիպումը՝ երեք երկրների փոխվարչապետների համանախագահությամբ և երեք երկրներում ստեղծված հանձնաժողովի անդամների մասնակցությամբ։ Ռուսաստանի կառավարությունն այդ հանդիպումից հետո առանց մանրամասներ հրապարակելու հայտարարել էր, թե կողմերը մերձեցրել են մոտեցումները Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքներով ավտոմոբիլային ու երկաթուղային ճանապարհներին սահմանային, մաքսային և հսկողության այլ հարցերի շուրջ։

Russia will continue to support the efforts of Armenia and Azerbaijan to unblock economic and transport communications in the South Caucasus, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, told a briefing on Wednesday, June 22.
"We welcome the intensification of the activities of the trilateral working group, co-chaired by the vice-premiers of the three countries (Russia, Azerbaijan and Armenia – TASS note) to unblock economic and transport ties in the South Caucasus," she said.
Zakharova recalled that on the commission met on June 3 and "brought their positions closer on a number of issues," while on June 16-17, discussions continued on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum.
"The Russian side will continue to provide close assistance to this process," Zakharova stressed.
The trilateral working group on the unblocking of transport communications met in Russia on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum, Armenpress reported earlier, citing Deputy Prime Minister Mher Grigoryan's office.