ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կրկին հրաժարվել է 907-րդ բանաձևի սահմանափակումների կիրառումից, հայտնում է Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը։
Դա նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին։
«Դա ճանապարհ է բացում Ալիևի հակահայկական ու կոռումպացված ռեժիմին ամերիկյան օգնության տրամադրման համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բայդենը մինչև պաշտոնավարումը ստանձնելը, 2020թ․ հոկտեմբերի 14-ին հայտարարել էր, որ «Միացյալ Նահանգները պետք է ամբողջությամբ իրականացնի և չհրաժարվի «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածի պահանջներից և դադարեցնի ռազմական տեխնիկայի հոսքը դեպի Ադրբեջան»: Առաջին անգամ Բայդենն իր դիրքորոշումից հրաժարվել է 2021թ․ ապրիլի 23-ին։
Մեկնաբանելով Բայդենի որոշումը՝ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է․ «Նախագահ Բայդենի որոշումը՝ Ադրբեջանին ռազմական օգնության ցուցաբերմանը «կանաչ լույս» է, ինչը կրկին քաջալերում է Ալիևին շարունակել հայ ռազմագերիների անօրինական բանտարկությունը, Արցախի դեմ մահաբեր հարձակումներն ու Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի շարունակական օկուպացումը։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շարունակելու է աշխատել ԱՄՆ Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի ղեկավարության հետ՝ Ադրբեջանին ԱՄՆ ռազմական օգնությունը զրոյացնելու և 907-րդ բանաձևի կատարումից հրաժարվելու նախագահական իրավասությունը սահմանափակելու համար»։
Նշվում է, որ 907-րդ բանաձևի պահանջների կատարումից այս հրաժարմանը նախորդել էր տարեսկզբին ԱՄՆ կառավարության հաշվետվողականության գրասենյակի հատուկ հաղորդումն այն մասին, որ ամերիկյան ռազմական օժանդակությունն Ադրբեջանին հաշվի չի առել Հարավային Կովկասում ուժի հավասարակշռության խախտման հավանականությունը և վերջինիս վերաբերյալ Պետդեպարտամենտը պատշաճ կերպով չի զեկուցել Կոնգրեսին։
Համաձայն զեկույցի՝ 2002-2020թթ․ ընթացքում Ադրբեջանը ստացել է 808 մլն դոլարի ամերիկյան օգնություն։
Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանին ամերիկյան բազմաբնույթ ռազմական օժանդակությունից զրկումը Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի հիմնական քաղաքական առաջնահերթություններից մեկն է, և այդ ուղղությամբ հանձնախմբի աշխատանքներն ամենօրյա ռեժիմով շարունակվում են։
907-րդ բանաձևը, ուժի մեջ է մտել 1992 թվականին և նախատեսում է կանոնադրական սահմանափակումներ ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանի կառավարությանը տրամադրվող օգնությանը, քանի դեռ Ադրբեջանի կառավարությունը կոնկրետ քայլեր չի ձեռնարկում դադարեցնելու Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ շրջափակումներն ու հարձակումները։ 2002թ․ Կոնգրեսը ԱՄՆ նախագահին հնարավորություն տվեց ամեն տարի հրաժարվել 907-րդ բանաձևի սահմանափակումների կիրառումից, ինչը ամերիկյան նախագահներն անում են ցայսօր։

Despite ongoing Azerbaijani aggression against Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh), President Joe Biden has, yet again, waived Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan, clearing the way for continued U.S. assistance to the Aliyev regime, reported the Armenian National Committee of America.
“President Biden’s decision to green-light military aid to Azerbaijan by waiving Section 907, again, emboldens President Aliyev to continue his illegal imprisonment of Armenian POWs, deadly attacks against Artsakh, and ongoing occupation of sovereign Armenian territory,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “The ANCA will continue to work with U.S. Senate and House leaders to zero-out U.S. military aid to Azerbaijan and restrict presidential waiver authority of Section 907.”
The ANCA has been running an online campaign urging President Biden and Congress to maintain section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan.
During his run for office, on October 14th, 2020, then-candidate Biden stated that the United States must “fully implement and not waive requirements under Section 907 of the Freedom Support Act to stop the flow of military equipment to Azerbaijian.” As President, he first reversed his position on the issue on April 23, 2021 – on the eve of his historic announcement properly recognizing the Armenian Genocide. “American recognition of the Armenian Genocide comes with responsibilities, among them, not arming or abetting Azerbaijan’s drive to complete this crime,” commented ANCA Executive Director Aram Hamparian at the time. “Any action by President Biden that green-lights U.S. aid to the Aliyev regime runs counter to his clear stand and, more profoundly, the spirit of his recent recognition of the Armenian Genocide.”
Section 907, enacted in 1992, establishes statutory restrictions on U.S. assistance to the Government of Azerbaijan “until the President determines, and so reports to the Congress, that the Government of Azerbaijan is taking demonstrable steps to cease all blockades and other offensive uses of force against Armenia and Nagorno-Karabakh.” Congress included a Section 907 waiver in the FY2002 Foreign Operations, Export Financing, and Related Programs Appropriations Act. U.S. presidents – Republican and Democrat – have waived Section 907 annually ever since.