Երևանյան լճի մաքրման աշխատանքներին զուգահեռ լճի վրա տեղադրվել է աղբաորսիչ ցանց, ինչը հնարավորություն է տալիս մաքրել կոշտ աղբը. շուտով կտեղադրվեն ևս մի քանիսը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը։
«Խնդրում և հորդորում եմ պատասխանատու լինել մեր շրջակա միջավայրի մաքրության նկատմամբ եւ աղբը թափել միայն սահմանված վայրերում։
Հգ՝ Վերջին օրերին համացանցում լայն տարածում ստացած տեսահոլովակի գործողության հասցեն հայտնաբերվել է և կենցաղային աղբը մոտակա ջրատարը թափող քաղաքացու նկատմամբ կազմվել է արձանագրություն»,-գրել է նա:
Քաղաքապետը հավելել է, որ իր նախաձեռնությամբ մշակվում է օրենսդրական փոփոխություն, համաձայն որի ոչ սահմանված վայրերում աղբ թափելու համար տուգանքները կխստացվեն։

25 Июнь 2022 - 12:01 AMT
Параллельно с очисткой Ереванского озера на нем установлена ​​мусоросборная сетка, позволяющая вылавливать твердые отходы. Вскоре будут установлены еще несколько сетей, сообщил мэр Еревана Грачья Саркисян.
«Пожалуйста, призываю вас нести ответственность за чистоту окружающей среды и выбрасывать мусор только в установленных местах», – отметил он.
Мэр добавил, что по его инициативе разрабатывается поправка в законодательство, согласно которой будут ужесточены штрафы за выброс мусора в неустановленных местах.