Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առցանց ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Ադրբեջանը չեղարկել է հունիսի 27-ին կայանալիք հանդիպումը ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի միջև։
Հանդիպումը կայանալու էր Բրյուսելում։
Նա հավելել է, որ ավելի վաղ քննարկումների արդյունքում որոշվել էր, որ ՀՀ և Ադրբեջանի պաշտոնյաները կապի մեջ են լինելու, բայց արդեն առնվազն մեկ այդպիսի դեպք կա, որ Ադրբեջանը չեղարկել է, բոյկոտել է աշխատանքը։
«ԱԳՆ-ից առաջարկ է եղել Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին, որ ԱԳ նախարարների հանդպում տեղի ունենա, բայց Բաքուն դեռ չի արձագանքել այդ առաջարկին»,-ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ շատ տարօրինակ են Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունները, թե, իբր, Հայաստանը ձգձգում է խաղաղության պայմանագրի բանակցությունները և հետագա ընթացքը։
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, որոնք հղում են անում իրազեկ դիվանագիտական աղբյուրներին, հանդիպումը չի կայացել, քանի որ կան իրական պատճառներ։
«Եթե հայկական կողմը շարունակի խոսել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության մեխանիզմի մասին, Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային նկրտումներով հանդես գա, ապա ի՞նչ իմաստ ունեն նման հանդիպումները։ Իսկ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հայտարարությունները պետք է հստակեցված լինեն»,-ասել է աղբյուրը, գրում է Haqqin.az-ը։
Գրիգորյանը և Հաջիևը մայիսի 2-ին հանդիպել են Բրյուսելում, Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի միջնորդությամբ։ Ավելի վաղ խոսելով այս հանդիպման մասին՝ Գրիգորյանն ասել էր, որ այն հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին վերաբերող տարբեր հարցեր է ներառելու, այդ թվում՝ խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստումը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has said that Azerbaijan has canceled a meeting between Secretary of Armenia's Security Council Armen Grigoryan and Azerbaijani presidential aide Hikmet Hajiyev.
Pashinyan told an online press conference on Monday, June 27 that the meeting was supposed to be held in Brussels.
According to him, Yerevan has also proposed a meeting between the Foreign Ministers but no response has been received from Baku so far. Pashinyan said Azerbaijan's claims that Armenia is allegedly delaying negotiations on a peace treaty are "strange".
Following Pashinyan's remarks, media reports from Azerbaijan cited a diplomatic source as saying that the meeting in Brussels did not take place because there were "real reasons" for that.
"If the Armenian side makes contradictory statements every day, continues to talk about the mechanism of the OSCE Minsk Group co-chairmanship, and makes territorial claims against Azerbaijan, then what is the point of holding meetings?" the source reportedly said.