2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունն ու դրան ուղեկցող հատուկ միջոցառումները տեղի կունենան Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում հոկտեմբերի 14–16-ը: Մրցանակը կհանձնվի Մխիթարյան միաբանության Սուրբ Ղազար կղզում` աշխարհում հայ մշակույթի ամենանշանավոր կենտրոններից մեկում:
Վենետիկում կայանալիք հատուկ միջոցառումների ընթացքում տեղի կունենա Aurora Dialogues երկու քննարկում:
Առաջինը կներկայացնի 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներ Ջամիլա Աֆղանիի, Մահինուր էլ-Մասրիի և Հադի Ջումանի անվեհեր աշխատանքը: Իսկ երկրորդի ժամանակ կքննարկեն երիտասարդ սերնդի կենսական դերը՝ մարդկության ապագան որոշող խնդիրների լուծման գործում: Խաղաղության և մարդու իրավունքների աշխարհահռչակ ակտիվիստներն ու մարդասերները՝ ներառյալ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամները, ինչպես նաև «Ավրորա» համայնքի ներկայացուցիչներն ու նախաձեռնության աջակիցները, կմիավորեն իրենց ջանքերն այնպիսի գաղափարների բացահայտման գործում, որոնք կբերեն շոշափելի, դրական փոփոխությունների:
2022-ին «Ավրորան» մեծարում է մերօրյա երեք հերոսների, որոնք կրթության հնարավորություն են տալիս կանանց եւ աղջիկներին Աֆղանստանում, ազատում ռազմագերիներին Եմենում եւ պաշտպանում մարդու իրավունքները Եգիպտոսում: Արարողության ընթացքում 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներից մեկը կդառնա 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ ըստ իր ցուցաբերած խիզախության, նվիրվածության եւ ունեցած ազդեցության:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը և «Ավրորա» մրցանակը ձգտում են լուծել մարդասիրական խնդիրներն աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ամեն տարի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին շնորհվում է 1,000,000 մլն դոլար պարգև՝ նրան ընձեռելով բացառիկ հնարավորություն շարունակելու նվիրատվության շղթան և աջակցելու այն կազմակերպություններին, որոնք օգնում են այլոց: Բացահայտելով և աջակցելով աշխարհում անհայտ հերոսներին՝ «Ավրորան» զգալի ազդեցություն է ունեցել՝ արդեն բարեփոխելով կարիքի մեջ գտնվող ավելի քան 2.7 միլիոն մարդու կյանք:

The Aurora Humanitarian Initiative has announced that the 2022 Aurora Prize Ceremony and special events will be organized in Venice, Italy, on October 14–16, 2022. Aurora will bring together the world’s leading humanitarians to honor modern-day heroes, celebrate the spirit of humanity, and empower the next generation of saviors.
The Aurora Humanitarian Initiative and its flagship program, the Aurora Prize, seek to address on-the-ground humanitarian challenges around the world with a focus on helping the most destitute. On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate is honored each year with a US $1,000,000 award, which gives the Laureate a unique opportunity to continue the cycle of giving and to support the organizations that help others. Dedicated to discovering and supporting the world’s unsung humanitarian heroes, Aurora has already made a significant impact on the lives of over 2.7 million people in need.
The weekend of special events in Venice will feature two Aurora Dialogues discussions. The first one will present the courageous work of 2022 Aurora Humanitarians Jamila Afghani, Hadi Jumaan and Mahienour El-Massry, whereas the second is set to highlight the vital role of the young generation in addressing the issues that will define the future of humanity. World famous peace and human rights activists and humanitarians, including the members of the Aurora Prize Selection Committee, as well as representatives of the Aurora community and the Initiative’s supporters, will join forces to identify ideas capable of delivering tangible positive change.
The weekend will culminate in the 2022 Aurora Prize Ceremony to be held on the San Lazzaro Island, the headquarters of the Mekhitarist Congregation and one of the world’s most prominent centers of Armenian culture and Armenian studies. This year, Aurora honors three modern-day heroes for giving access to education to girls and women in Afghanistan, liberating prisoners of war in Yemen, and defending human rights in Egypt. During the Ceremony, one of the 2022 Aurora Humanitarians will be named the 2022 Aurora Prize Laureate based on their demonstration of courage, commitment, and impact.
Nominations are currently open for the 2023 Aurora Prize. Anyone can put forward modern-day heroes who risk their own lives, health or freedom to save the lives, health or freedom of others suffering as a result of violent conflict, atrocity crimes or other major human rights violations.