ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարել է, որ կառուցողական է համարում Հարավային Կովկասում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքը։
Նա նաև նշել է, որ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գծով ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ փոխվարչապետերի աշխատանքային խումբը կարողացել է մերձեցնել Երևանի և Բաքվի դիրքորոշումները շատ հարցերի շուրջ, մասնավորապես սահմանային և մաքսային վերահսկողության մասով, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Դա, անկասկած բարդ աշխատանք է, սակայն, պետք է նշեմ, որ կողմերին հաջողվում է մերձեցնել դիրքորոշումները սահմանային և մաքսային հսկողության, ինչպես նաև մարդկանց, ՀՀ և Ադրբեջանի տարածքի ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներով տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ երթևեկության հարցերում»,-ասել է նա։
Ըստ ՀՀ կառավարության փոխղեկավարի, «տվյալ պահի դրությամբ փորձագիտական ենթախմբերը շարունակում են մշակել ավտոմոբիլային և երկաթուղային ենթակառուցվածքների վերականգնման և հետագա շահագործման հետ կապված հարցերը։
Տարածաշրջանային ապաշրջափակման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել 2021-ի հունվարի 11-ին Մոսկվայում՝ ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման արդյունքում։ Այդ նպատակների համար որոշվել է ստեղծել եռակողմ աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի ապաշրջափակման հարցերով։

29 Июнь 2022 - 10:53 AMT
Рабочая группа вице-премьеров Армении, Азербайджана и России по разблокированию региональных коммуникаций смогла сблизить позиции Еревана и Баку по многим вопросам, в частности пограничного и таможенного контроля. Об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян.
«Деятельность трехсторонней рабочей группы по разблокированию транспортных связей на Южном Кавказе считаю конструктивной. Это, безусловно, сложная работа, но должен отметить, что сторонам удается сближать позиции по многим вопросам пограничного и таможенного контроля, а также безопасного следования граждан, транспортных средств и грузов по автомобильным и железным дорогам через территории Армении и Азербайджана», – отметил он, пишет ТАСС.
По словам заместителя председателя армянского правительства, «на данный момент экспертные подгруппы продолжают прорабатывать вопросы, связанные с восстановлением и дальнейшим использованием автомобильных и железнодорожных инфраструктур».
Договоренность о разблокировании региональных коммуникаций была достигнута 11 января 2021 года на встрече в Москве лидеров Армении, России и Азербайджана. Тогда для этих целей было решено создать рабочую группу на уровне вице-премьеров трех стран, которая сконцентрируется на налаживании транспортных и экономических связей в регионе.