Ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված շիրակցի պահեստազորայինների հարազատները Երևանում ՌԴ դեսպանատան շենքի դիմաց ակցիա են իրականացրել։
Նրանք պահանջել են քայլեր ձեռնարկել իրենց զավակներին վերադարձնելու ուղղությամբ, գրում է «Փաստինֆոն»։
Գերիների հարազատները հայտարարել են, որ, եթե իրենց որդիներին ռուս խաղաղապահների մոտից են տարել, ուրեմն՝ պետք է գան և այդտեղից պահանջեն։
Հունիսի 28-ին գերեվարված շիրակցիների ծնողները ակցիա են իրականացրել Գյումրիում ՌԴ հյուպատոսարանի շենքի մոտ։ 5 ծնող մտել է շենք ու հանդիպել ՌԴ հյուպատոս Ռուսլան Կանդաուրովի հետ։ Վերջինս խոստացել է ծնողների պահանջը փոխանցել Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 27-ի առցանց ասուլիսում ասել է, որ Ադրբեջանում պահվող գերիների 90 տոկոսը գերեվարվել է ռուս խաղաղապահների տեղակայումից հետո և նրանց պատասխանատվության գոտում։ Անդրադառնալով կոնկրետ շիրակցի գերիներին՝ Փաշինյանն ասել է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Խծաբերդն ու Հին Թաղերը հանձնված չեն եղել, և պետք է լինեին ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ։_ Նա նաև ասել է, որ Բաքուն փորձում է վարկաբեկել ռուս խաղաղապահներին, ու այդ պատճառով դիտմամբ չի վերադարձնում գերիներին։

Relatives of the Armenian reservists captured in Nagorno-Karabakh held a protest in front of the Russian embassy in Yerevan on Wednesday, June 29.
They demand steps to ensure the return of their loved ones, maintaining that if if their sons were taken from Russian peacekeepers, then they need to demand their return from the Russian Federation.
On June 28, the parents of the captives from the province o Shirak held a rally in front of the Russian consulate in Gyumri. 5 parents entered the building and met with the Consul of Russia Ruslan Kandaurov, who promised to convey the request of the parents to the Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told an online press conference on June 27 that 90% of the prisoners of war being held in Azerbaijan were captured after the entry of Russian peacekeepers and in their area of responsibility. Referring, in particular, to the captives from Shirak, Pashinyan said that according to the November 9 statement, Khtsaberd and Hin Tagher had not been surrendered and "should have been under the control of Russian peacekeepers." He also stated that Baku is trying to discredit the Russian peacekeepers and therefore deliberately does not return the prisoners.