Արցախում 44-օրյա պատերազմից մինչ օրս անհետ կորած է համարվում 53 անձ, 33-ը՝ զինծառայող, 20-ը՝ քաղաքացիական։ Այդ մասին ասվել է Գերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նիստում, որը նվիրված էր անհետ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրվան։ ։
Նշվել է, որ 2020-ի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2022-ի առաջին կիսամյակը որոնողական աշխատանքների արդյունքում ի հայտ է բերվել 1711 աճյուն և մասունք:
Հանձնաժողովի նախագահ, Արցախի հանրապետության ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանը նշել է, որ այս պահին ռուսական և ադրբեջանական կողմերի հետ բանակցություններ են տարվում զոհված զինծառայողների աճյունների ու մասունքների որոնողական աշխատանքները վերսկսելու նպատակով:
Ելույթներով հանդես են եկել և իրենց կողմից կատարված աշխատանքները ներկայացրել ՆԳ նախարարության ԱԻ պետական ծառայության, Արտաքին գործերի նախարարության, ՊՆ-ի, Քննչական կոմիտեի, ՄԻՊ գրասենյակի, Սոցապ, պաշտպանության ոլորտի և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Քննարկումների ընթացքում հանձնաժողովի անդամներն ընդգծել են, որ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների վերադարձն ապահովելու հարցում Ադրբեջանը շարունակում է ցուցաբերել ոչ կառուցողական մոտեցում:

53 people, including 33 servicemen and 20 civilians, are still missing one a half years after the end of the 44-day war in Nagorno-Karabakh (Artsakh), according to the country's Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons, dedicated to the Day of Remembrance of Missing Freedom Fighters
The Commission met on Wednesday, June 29 and said that 1711 remains and bodies were recovered from November 13, 2020 to the first half of 2022.
The chairman of the commission, Minister of Internal Affairs of Artsakh Karen Sargsyan noted that negotiations are underway with the Russian and Azerbaijani sides to resume the search for the bodies and remains of soldiers killed in action.
During the discussions, the members of the commission stressed that Azerbaijan continues to show a non-constructive approach to ensuring the return of Armenian captives from Azerbaijan.